Ознака: пад

Пад на демократијата, каде и зошто

Во моменти кога светот живее со пандемија, сѐ повеќебројни се предупредувањата дека во моментов на глобално ниво се случува пад на дигиталната демократија. Во...

Министерски ѕвезди во пад?

Кога размислувам за ефектите на Венко Филипче, Мила Царовска и на Љупчо Николовски, на памет ми доаѓа еден легендарен спортски коментар, ми се чини...

Во Италија најголем пад на бројот на новозаразени од октомври

Во последните 24 часа во Италија, 377 лица починаа од ковид-19, а регистрирани се речиси 9.000 новозаразени со коронавирус. Координаторот на владиниот научно-технички комитет, Агостино...

„Кривата“ на добрососедството во длабок пад

За да биде апсурдот поголем, „лекот“ за почист воздух на Балканот лежи во остварувањето на софиската декларација за зелената агенда за Западен Балкан, со...

ЕУ во вториот квартал бележи рекорден пад на БДП

Во Европската Унија и еврозоната, во второто тримесечје на 2020 година економските активности доживеале најголем пад на квартално и годишно ниво уште од 1995...

Филипче: Бројот на хоспитализирани пациенти со ковид-19 бележи пад

Во изминативе две недели, и покрај благиот раст на активни случаи со ковид-19, процентот на хоспитализирани бележи пад од речиси 2%, односно од 11,5%...

Почина скопјанец кој паднал од покривот на својата куќа

Во попладневните часови на 9 јуни во Полициското одделение Сарај била пријавена смрт на 64-годишник од ова скопско село. Според пријавата, додека работел на покривот...

Намалени приходите кај една третина од граѓаните во најразвиените земји

Над една третина од луѓето кои живеат во седумте најразвиени земји во светот велат дека пандемијата на коронавирус веќе им наштетила на нивната заработка,...

Мафијата дели храна во време на пандемијата и го чека падот...

Писателот Роберто Савиано предупредува дека во време на пандемија мафијата само чека да ги фати несреќните луѓе во својата мрежа кои најтешко ќе бидат...

Вчера во Шпанија починаа 757, а денес 638 луѓе

Во Шпанија е забележан пад на дневната бројка на смртни случаи во споредба со вчерашните податоци. Министерството за здравство објави дека 683 лица починале...