Ознака: пад

Катастрофален пад на ланскиот откуп на земјоделското производство – за 28,7...

Земјоделски производи во износ од 16,8 милијарди денари, или околу 273 милиони евра, биле откупени во текот на минатата година. Но изненадува што тоа...

Песков: Се истражува падот на авионот на Пригожин, како и верзијата...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека руските власти истражуваат различни верзии во врска со урнувањето на авионот во кој се наоѓал основачот...

Загина 20-годишна девојка, паднала од зграда во Бутел

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на скопски Бутел. Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била затекната со тешки телесни...

Падна цената на гасот на берзите во Европа

Цените на гасот на берзите во Европа паднаа под 850 долари за илјада кубни метри за прв пат од 21 февруари, покажуваат податоците на...

Го чека ли светот неизбежен пад на економијата?

По долгогодишните ултраслободни фискални, монетарни и кредитни политики, како и почетокот на големите негативни шокови во понудата, стаглфациските притисоци сега го притискаат огромниот долг...

Биткоинот падна под 17.000 долари, најниско од 2020 година

Цената на криптовалутата Биткоин падна на најниско ниво во последните две години по извештаите за проблеми со ликвидноста на големата трговска берза ФТХ. Биткоинот со...

СЗО регистрира 90 проценти пад на смртните случаи од ковид-19 во...

Бројот на смртни случаи од ковид-19 нагло опадна од минатата зима, соопшти Светската здравствена организација. Минатата недела, околу 9.400 смртни случаи поврзани со Ковид-19 беа...

Двајца преживеани и двајца загинати по падот на хеликоптерот во близина...

Двајца членови на екипажот го загубија животот, а останатите двајца преживеаја, откако хеликоптерот со четиричлен екипаж, што учествуваше во гаснење на пожарот на Самос,...

Производството и побарувачката во слободен пад

Низа интерни и екстерни фактори влијаат и ја нагризуваат домашната економија. На некои од нив, како откажувањето на нарачките или случувањата во европската економија,...

Најголем пад на еропските берзи во изминатите седум месеци

На европските берзи денеска наутро цените на акциите паднаа на најниско ниво во изминатите седум месеци, бидејќи инвеститорите стравуваат од натамошна ескалација на тензиите...