Илустрација/Фото: Пиксабеј

Цените на гасот на берзите во Европа паднаа под 850 долари за илјада кубни метри за прв пат од 21 февруари, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Тргувањето со јануарските фјучерси според индексот ТТФ (најголемата европска берза на гас во Холандија) утринава започна од 882,1 долар за илјада кубни метри и на крајот од денот цената беше 849,68 долари.

Во петокот цените на гасот паднаа под 900 долари за првпат од 13 јуни.

ЕУ на 19 декември постигна договор за гранична цена за рускиот гас од 180 евра за мегават-час, која ќе стапи во сила на 15 февруари.

Мерката беше воведена за да се заштитат европските домаќинства и бизниси од скокови на цените.