Ознака: орбан

Десетици илјади луѓе протестираа во Будимпешта против Орбан

Десетици илјади луѓе протестираа денеска против владата на Виктор Орбан во центарот на Будимпешта, објавија британските медиуми. Демонстрациите беа предводени од адвокат кој до неодамна...

Лидерите на 26-те земји-членки на ЕУ ќе се обидат да го...

Лидерите на земјите-членки на Европската унија утре ќе се соберат на вонреден самит во Брисел, каде ќе се обидат да го скршат отпорот на...

Орбан дециден: Унгарија нема да ги поддржи преговорите за пристапување во...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на средбата со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел повтори дека Унгарија нема да го поддржи отворањето на пристапните преговори...

Орбан: Унгарија се уште се противи на преговорите со Украина за...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека државата ќе продолжи да се придржува до својот став дека Европската унија не смее да почне преговори за...

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира војната во Украина. -Конфликтот мора да биде изолиран, но западните земји сакаат да...

Орбан: Унгарија не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека неговата земја не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што укажува на...

Песков: Се согласувам со Орбан, САД придонесуваат за продолжување на војната

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека се согласува со унгарскиот премиер Виктор Орбан дека политиката што ја водат Соединетите Американски Држави директно придонесува...

Орбан: Украина повеќе не е суверена држава, нема ниту пари ниту...

Неколку пораки на унгарскиот премиер дадени во интервју за германскиот весник „Ди велт“ Унгарскиот премиер Виктор Орбан даде интервју за германскиот весник „Ди велт“ во...

Дали Западот погрешно го разбира Орбан?

Поенти од неколку западни медиумски анализи во врска со политиките на унгарскиот премиер Во својата најнова јавна кампања за информирање, по нешто повеќе од една...

Победата на Трамп на изборите во САД може да влијае на...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска оцени дека резултатите од претседателските избори во САД, кои ќе се одржат следната година, би можеле да влијаат на...