Ознака: орбан

За Орбан неприфатлива и срамна е одлуката на Европскиот суд на...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека денешната одлука на Европскиот суд на правдата да ја казни Унгарија во износ од 200 милиони евра и...

Орбан: НАТО наместо да нè штити не вовлекува во светска војна

Намерата на НАТО да покаже поголема емпатија кон Украина во конфликтот со Русија наликува на постапките на пожарникар кој се обидува да изгасне пожар...

Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел...

Западот е на чекор од испраќање војници во Украина и денеска во Брисел владее провоено мнозинство - изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. - Во Европа...

Десетици илјади луѓе протестираа во Будимпешта против Орбан

Десетици илјади луѓе протестираа денеска против владата на Виктор Орбан во центарот на Будимпешта, објавија британските медиуми. Демонстрациите беа предводени од адвокат кој до неодамна...

Лидерите на 26-те земји-членки на ЕУ ќе се обидат да го...

Лидерите на земјите-членки на Европската унија утре ќе се соберат на вонреден самит во Брисел, каде ќе се обидат да го скршат отпорот на...

Орбан дециден: Унгарија нема да ги поддржи преговорите за пристапување во...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на средбата со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел повтори дека Унгарија нема да го поддржи отворањето на пристапните преговори...

Орбан: Унгарија се уште се противи на преговорите со Украина за...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека државата ќе продолжи да се придржува до својот став дека Европската унија не смее да почне преговори за...

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира војната во Украина. -Конфликтот мора да биде изолиран, но западните земји сакаат да...

Орбан: Унгарија не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека неговата земја не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што укажува на...

Песков: Се согласувам со Орбан, САД придонесуваат за продолжување на војната

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека се согласува со унгарскиот премиер Виктор Орбан дека политиката што ја водат Соединетите Американски Држави директно придонесува...