Ознака: орбан

Орбан предвидува победа за Русија, иако Западот ѝ испраќа тенкови на...

Додека украинските знамиња се веат во европските метрополи и западните тенкови му доаѓаат на помош на Киев, унгарскиот премиер Виктор Орбан отворено ја доведува...

Орбан бара распуштање на Европскиот парламент

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Унгарците би сакале Европскиот парламент да се распушти во сегашното свикување. Орбан рече дека неодамнешниот корупциски скандал во кој...

Унгарија го одложи одобрувањето за прием на Финска и Шведска во...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска соопшти дека унгарскиот Парламент ќе го ратификува пристапот на Финска и Шведска во НАТО на почетокот на следната година. На...

Орбан вети 187 милиони евра помош за Украина, но би сакал...

Унгарија вети дека ќе и испрати 187 милиони евра на Украина, како дел од планираниот пакет помош од ЕУ. Владата на унгарскиот премиер Виктор...

Орбан: Кој ќе победи на Мундијалот? Јас се обложувам на Србија

Светското првенство почнува утре. Што мислите кој ќе победи? Јас се обложувам на Србија, напиша синоќа на Твитер унгарскиот претседател Виктор Орбан. Овој негов твит...

Орбан ја спореди ЕУ со советските трупи кои ја нападнаа Унгарија...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ги спореди институциите на Европската унија со советските трупи, кои ја нападнаа Унгарија за време на револуцијата во 1956...

Илјадници руски граѓани чекаат во ред за да го испратат Горбачов,...

Илјадници руски граѓани денеска чекаат во долга редица да му оддадат почит на последниот советски лидер, Михаил Горбачов, иницијаторот на драстични реформи кои помогнаа...

Орбан: Доаѓа нов мигрантски бран, ја креваме жилет-жицата за еден метар

Унгарија ја зајакнува заштитата на своите граници, а како причина го наведува новиот бран мигранти кои наводно преку балканската рута патуваат кон Унгарија, пренесува...

Рекордно ниво на инфлацијата во Унгарија во последните две децении

Инфлацијата во Унгарија денеска достигна 10,7 отсто, што е прва двоцифрена бројка во последните 20 години, и покрај серијата ценовни ограничувања, воспоставени од премиерот...

Орбан бара да не се разговара за нафтата на претстојниот ЕУ...

Унгарската Влада испратила писмо до Европскиот Совет со барање да не се става руската нафта на дневен ред на лидерскиот самит на ЕУ на...