Ознака: одбојка

Македонските надежи трети на Балканското првенство

ОДБОЈКА Машката репрезентација на Македонија за одбојкари до 18 години, предводена од селекторот Ванче Санев, го освои третото место на Балканското првенство (БП), кое се...

Македонија почна со победа

ОДБОЈКА - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА КАДЕТИ Машката кадетска репрезентација на Македонија за одбојкари до 18 години, предводена од селекторот Ванче Санев, со победа на дуелот...

Македонските кадетки подготвени за дуелите во Тирана

На БП ќе настапат осум репрезентации, а Македонија е во групата А, заедно со домаќинот Албанија, потоа со Романија и со Бугарија ОДБОЈКА - БАЛКАНСКО...

Никола Ѓоргиев прв поентер

Средниот блокер Филип Савовски е меѓу најдобрите на оваа позиција ОДБОЈКА - ЕВРОПСКА ЗЛАТНА ЛИГА Капитенот на одбојкарската репрезентација на Македонија, Никола Ѓорѓиев, со вкупно 138...

Осиек трет предизвик за Македонија

Црвено-жолтите утре ќе играат против домаќинот Хрватска, а в сабота против Шпанија ОДБОЈКА – ЕВРОПСКА ЗЛАТНА ЛИГА Сениорската одбојкарска репрезентација на Македонија утре и в сабота...

Милев: Треба да бидеме поконстантни

На вториот турнир од оваа лига, одигран во Беверен, Македонија го совлада Азербејџан со убедливи 3-0 во сетови, а потоа минимално со 2-3 во...

Одбојкарите со пораз го почнаа настапот во Европската златна лига

Одбојкарската репрезентација на Македонија вечерва загуби од Естонија со 1-3 (23-25, 25-14, 19-25 и 22-25 по сетови) на почетокот од новото издание на Европската...

Одбојка: Наковски е нов селектор на македонската репрезентација

Са­кам да упа­там бла­го­дар­ност до ОФМ, го­ле­ма чест е да се нас­ле­ди и да се ра­бо­ти со Ми­лен­ко­ски ка­ко на­ше нај­го­ле­мо тре­нер­ско име. Се...

Одбојкарките на Работнички се на чекор од одбрана на титулата

Одбојкарките на бранителот на титулата Работнички забележаа втора победа против Струмица во финалето од плејофот на домашниот шампионат, славејќи со 3-0 (28-26, 25-20 и...

Италија се приклучи како кодомаќин на ЕП 2026

ОДБОЈКА По кодомаќинството на Европското првенство (ЕП) во 2023 година за мажи, Италија е назначена за коорганизатор на шампионатот во 2026 година, објави Европската одбојкарска...