Ознака: одбојка

Потврдени учесниците на Светското клупско првенство за мажи

ОДБОЈКА На последниот настан од меѓународната одбојкарска сезона за годинава, Светското клупско првенство во одбојка за мажи, ќе учествуваат најдобрите тимови на планетата, пишува Светската...

Довербата што ни беше укажана со ЕП ја оправдавме целосно

Од пласманот што го постигнавме секако дека сум задоволен, оти тој е и најголемиот успех во нашата машка репрезентативна одбојка. И конечниот распоред на...

Италија и Полска одново во финале, лани на СП, вечерва на...

Италија е актуелен европски (од 2021 година) и светски првак (од 2022 г.), а Полска е победник на годинашната Лига на нациите. Двете селекции...

Во полуфиналето се сите четири победници во групната фаза

Денеска во Рим ќе се сретнат Полска и Словенија, кои третпат во низа играат меѓу себе во полуфинале на ЕП, а втората двојка е...

Словенија третпат во низа е полуфиналист на ЕП

Полуфиналист е и Франција, а синоќа се играа уште два четвртфинални натпревара, Полска - Србија и Италија - Холандија ОДБОЈКА Одбојкарските репрезентации на Словенија и на...

Миленкоски: Mожеме да се бориме за настап и на следното ЕП

Македонија го освои 16-то место на 33. Европско првенство, што е и најголем успех во историјата на македонската репрезентативна одбојка во нејзиното трето учество...

Македонските одбојкари со пораз од Италија го завршија настапот на ЕП

Македонија го заврши настапот на Европското првенство во одбојка со убедлив пораз (3-0) во осминафиналето од актуелниот континентален и светски шампион, Италија. Пред околу 6.000...

Одбојкарскиот патриотизам што нѐ направи горди Македонци

АКЦЕНТ Убаво беше да се биде Македонец изминатава недела и да се слуша навивачкото ехо „Македонија, Македонија“, кое струеше од илјадници грла во СЦ „Борис...

Миленкоски: Ќе биде задоволство да се игра меѓу најдобрите 16 европски...

МАКЕДОНИЈА УТРЕ ГО ИГРА ИСТОРИСКОТО ОСМИНАФИНАЛЕ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО Сигурно дека ќе биде тешко, но ние треба да го најдеме задоволството од ова наше учество...

Македонија во Бари ја очекува силен ривал

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ОДБОЈКА По поразот во четвртото коло од Холандија со 0-3, црвено-жолтите во осминафиналето ќе играат со Италија (в сабота) или со Србија...