Ознака: обраќање

Зеленски: Русите ќе одговараат на суд за постапките

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата ги обвини руските сили за мачење на населението во окупираниот украински регион Харков. – Во...

Шолц со обраќање до Македонците: Ве сакаме во ЕУ, процесот за...

Ние сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Сакам да бидам сосема искрен со Вас: Дури и по прифаќањето на овој компромис, процесот...

Зеленски: Одговорот кон руските сили ќе биде само еден – омраза...

Украинскиот претседател Володомир Зеленски објави ново видео во кое и се обрати на домашната и светската јавност. – Ќе има само еден одговор за руските сили...

Зеленски пред британскиот Парламент: Нашата војна е како вашата борба против...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, денеска преку видеоврска оддржа говор пред британските политичари, јави Би-би-си. Тој на пратениците во британскиот Парламент им кажа дека „им се...

Ковачевски: Нашата земја е безбедна, за економските предизвици сме подготвени

Посочи дека граѓаните треба да се спокојни, бидејќи како членка на НАТО, ние ја уживаме, и можеме да сметаме на заштитата која ја нуди...

Филипче: Продолжувам да работам во интерес на пациентите и здравствените работници

Досегашниот министер за здравство Венко Филипче го сумираше своето работење во изминатите четири години. - Ми беше чест и задоволство во изминатите 4 години да...

Да не се брза за решение со Бугарија, нема опасност дури...

Нашиот источен сосед изминатава година имаше серија на избори и независно од емоциите кои ги провоцира изборниот амбиент, она што загрижува е што слушнавме...

Амбасадорот на Авганистан во ОН се откажа од обраќањето пред светските...

Амбасадорот на Авганистан во Обединетите нации се откажа од обраќањето пред светските лидери на Генералното собрание, изјави портпаролот на ОН. Гулам Исакаи, кој ја претставуваше...

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што се одржува...

Османи: Ќе вложам напори да бидам во Скопје за да се...

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во Скопје за да се...