Ознака: обраќање

Османи до Македонците во Албанија: На пописот, слободно изразете ја вашата...

Шефот на дипломатијата Бујар Османи во видео обраќање до Македонците кои живеат во Албанија, им порача дека овој попис им овозможува слободно да ја...

Пендаровски: Обновениот и зајакнат мултилатерализам е одговор на заканите на денешницата,...

Секоја година, во овој период, очите на светот се вперени кон најголемиот собир, на кој политичките лидери на нациите ги изложуваат своите визии за...

Запревте граѓанската војна, им порача Путин на припадниците на безбедносните сили

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им се на припадниците на единиците кои учествуваа во настаните во саботата, кога шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин,...

Претседателот Вучиќ најави можни предвремени избори

Србија Подготвил: Mарјан Велевски Српската премиерка Ана Брнабиќ и претседателот Александар Вучиќ се обратија до граѓаните во директен телевизиски пренос. Најавата за нивното обраќање претходно во...

Потребна e јасна и чиста процедура за промена на Уставот, порача...

Потребна ни е кристално јасна и чиста правна и политичка процедура за промена на Уставот, каква што ѝ доликува на една европска демократија. Никој...

Ја избравме вистинската опција и пред 81 година и денес кога...

Денес се поклонуваме на сите оние кои на денешен ден 1941 година го означија почетокот на антифашистичкото и народноослободителното востание на сите оние коишто...

Модернизацијата во кинески стил создава нови можности за победничка соработка за...

Обраќање на Џанг Ѕуо, амбасадорот на НР Кина во Македонија, по повод Националниот ден на Кина Ексклузивно за „Нова Македонија“, амбасадорот на НР Кина во...

Зеленски: Русите ќе одговараат на суд за постапките

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата ги обвини руските сили за мачење на населението во окупираниот украински регион Харков. – Во...

Шолц со обраќање до Македонците: Ве сакаме во ЕУ, процесот за...

Ние сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Сакам да бидам сосема искрен со Вас: Дури и по прифаќањето на овој компромис, процесот...

Зеленски: Одговорот кон руските сили ќе биде само еден – омраза...

Украинскиот претседател Володомир Зеленски објави ново видео во кое и се обрати на домашната и светската јавност. – Ќе има само еден одговор за руските сили...