Ознака: нуклеарно оружје

Белорусија ја проверува подготвеноста на вооружените сили за распоредување нуклеарно оружје

Белорусија почна да ја тестира подготвеноста на својата војска да распореди тактичко нуклеарно оружје, објавија државните медиуми во текот на подготовките за нуклеарна вежба,...

Евентуалното распоредување нуклеарно оружје на НАТО во Полска ќе биде легитимна...

Евентуалното трајно распоредување нуклеарно оружје на НАТО во Полска ќе биде легитимна воена цел за Русија, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј...

„Њујорк тајмс“: ЦИА во 2022 предупредила дека има 50 отсто шанси...

ЦИА во 2022 година го предупредила американскиот претседател Џо Бајден дека има 50 отсто или повеќе шанси Русија да употреби нуклеарно оружје доколку открие...

Путин тврди дека Русија не планира да распореди нуклеарно оружје во...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пред Советот за безбедност на Руската Федерација рече дека Москва не планира да распоредува нуклеарно оружје во вселената и...

Лукашенко: Русија префрли тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Русија ги завршила сите испораки на тактичко нуклеарно оружје за неговата земја, акција што предизвикува сериозна загриженост во...

Кина се согласи на преговори со САД за контрола на нуклеарното...

Кина се согласи да одржи разговори за контрола на нуклеарното оружје со Соединетите држави следната недела, први по администрацијата на Обама, објави „Волстрит џурнал“. Разговорите...

НАТО почна вежби со нуклеарно оружје во Европа

НАТО ги започна своите годишни воени вежби со нуклеарно оружје, потврди денеска за ДПА портпаролот на западната Алијанса. До 60 авиони ќе бидат вклучени во...

Лукашенко се закани со руско нуклеарно оружје во случај на напад

Рускиот претседател Владимир Путин не ја турка Белорусија во војна со Украина, изјави белорускиот лидер Александар Лукашенко, но додаде дека доколку неговата земја биде...

Медицинските списанија предупредуваат на поголеми опасности од нуклеарното оружје

Околу 100 медицински списанија во светот, меѓу коишто и повече престижни гласила, денеска испратија повик за елиминација на нуклеарното оружје во светот. Меѓу водечките медицински гласила...

Лукашенко: Ќе имаме право на вето на секоја употреба на руско...

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека ќе стави вето на секоја употреба на тактичко нуклеарно оружје што Русија го распоредува на негова територија,...