Ознака: нов зеланд

Нов Зеланд ја пречека Новата 2024 година, Австралија ги прави последните...

Новата 2024 година е пречекана во Нов Зеланд, а во најголемиот новозеландски град Окленд од Скај Тауер (Sky Tower), највисоката зграда во земјата, беше...

Марта и Синклер се во трка по голгетерски рекорди

ВО ПРЕСРЕТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА ФУДБАЛЕРКИ Бразилската икона Марта ќе има цел да го зголеми својот рекорд како најдобар стрелец на турнирот на сите...

Нов Зеланд ги олеснува миграциските правила за да привлече работна сила

Нов Зеланд денеска соопшти дека ќе ја зголеми годишната квота на прифат на нови висококвалификувани мигранти и ќе обезбеди побрз пат до обезбедување нивен...

Земјотрес од 6,9 степени го погоди островот Кермадек во Јужниот Пацифик

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот на островот Кермадек во јужниот дел на Пацификот, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки...

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Силен земјотрес денеска го потресе Нов Зеланд, но нема информации за материјални штети или жртви, јави ДПА. Земјотресот бил со јачина од 6,1 степен...

Хипкинс ќе биде новиот премиер на Нов Зеланд по изненадувачката оставка...

Министерот за образование, полиција и за јавни служби на Нов Зеланд Крис Хипкинс ќе биде нов премиер на таа земја бидејќи тој беше единствениот...

Товарот на притисоците ја стигна Ардерн по успешното справување со повеќе...

Неочекуваната објава за оставка го означи крајот на петгодишниот мандат на новозеландската премиерка Џасинда Ардерн, која доби меѓународна пофалба за нејзиното емпатично лидерство за...

Нов Зеланд сака да ги обврзе Гугл и Мета да плаќаат...

Владата на Нов Зеланд најави закон кој ќе ги обврзе големите технолошки компании како Гугл и Мета да плаќаат за објавени медиумски содржини. Законот ќе...

Македонската амбасадорка во Нов Зеланд пречекана со традиционална маорска церемонија и...

Билјана Стефановска-Сековска денеска ги предаде акрeдитивните писма на генералната Гувернерка Синди Киро на Нов Зеланд, и со тоа ја презеде должноста на македонска амбасадорка...

Нивото на морето во Нов Зеланд се зголемува двојно побрзо од...

Нивото на морето во близина на Нов Зеланд во некои делови се зголемува двојно побрзо од очекуваното, што им се заканува на двата најголеми...