Ознака: нова варијанта

Се зголемува бројот на заразени со новата варијанта на ковид-19, светските...

Фактите укажуваат на зголемување на бројот на пациенти и заразени со новата варијанта на ковид-19 - JN.1, која ги загрижува експертите, пренесува порталот „Медскејп“...

„Кракен“ е најзаразниот сој на коронавирусот што се шири низ светот

Новиот сој на коронавирусот – XББ. 1.5, со голема брзина се шири низ светот, а според податоците на Светската здравствена организација, тоа е најзаразниот...

Што значи појавата на омикрон-сојот за вакцинираните?

Заштитата добиена од две дози во комбинација со имунитетот од прележан делта-сој, нуди силна заштита против новооткриената омикрон-варијанта, велат експертите Новопојавениот сој омикрон поттикна шпекулации...

Новооткриена варијанта на коронавирусот ги загрижува научниците

Научниците предупредуваат дека почнува да се шири нов вид на ковид-19 со голем број мутации кои би можеле да ја пробијат стекнатата заштита добиена...

„Астра зенека“ ја има победничката формула против коронавирусот

Паскал Сориот, директорот на компанијата „Астра зенека“, која развива вакцина за коронавирусот, и се очекува да биде одобрена од властите на Велика Британија неделава,...

Новата варијанта на ковид-19 стигна и во Јапонија

Јапонското Министерство за здравство денеска ги потврди првите случаи на новиот вид на коронавирус, кој неодамна беше откриен во Велика Британија. Соопштено е дека станува...

Џонсон свикал итен состанок поради новиот вид на коронавирусот во Англија

Британскиот премиер, Борис Џонсон, го повикал кабинетот да присуствува на ненадеен состанок во петокот навечер, на кој би се разговарало за тоа како властите...

Новата нишка на ковид-19 откриена во Велика Британија покрена низа прашања

Се претпоставува дека зголемениот број на нови случаи на коронавирус на југот на Велика Британија се должи на нова нишка на коронавирусот, според британскиот...

Нова варијанта на коронавирусот откриена во Англија

Повеќе од илјада случаи на инфекција со нова варијанта на коронавирусот се откриени во изминатите неколку дена во Англија, претежно на југот на земјата,...