Ознака: нетанјаху

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Влада едногласно ја отфрлила Резолуцијата на Обединетите нации за поддршка на признавањето на палестинската држава, јавија...

Нетанјаху ќе преземе „итна акција“ за забрана на Ал Џезира во...

Кусо време откако израелскиот Кнесет го одобри законот за непријателски медиуми, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нагласи дека ќе преземе „итна акција“ за да го...

Нетанјаху даде зелено светло за нова рунда преговори за примирје во...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху даде зелено светло за нова рунда разговори во Катар и Египет, чија цел е да се постигне примирје во Газа,...

Нетанјаху на средбата со Блинкен: Одиме во Рафа, со или без...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека останува решен да испрати војници во Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, каде што повеќе од...

Илјадници демонстранти во Тел Авив побараа оставка од Нетанјаху и ослободување...

Илјадници луѓе се собраа синоќа во израелскиот град Тел Авив за да побараат заминување на, како што велат, „корумпираната влада“ на премиерот Бенјамин Нетанјаху...

Нетанјаху: Израелската армија ќе продолжи да дејствува против Хамас, дури и...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека ќе го нападне градот Рафа и покрај зголемените меѓународни критики. - Израелската армија ќе продолжи да дејствува против...

Донекаде може да се одложи офанзивата во Рафа ако се постигне...

Израелската воена офанзива врз јужниот палестински град Рафа може да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за повеќенеделен прекин на огнот меѓу Израел...

Нетанјаху: Израел ќе има воена контрола над палестинските територии и ако...

Дури и при имплементација на решение за две држави меѓу Израел и Палестинците, Тел Авив ќе ја задржи воената контрола врз сите палестински територии,...

Нетанјаху: Израел нема да ја заврши војната додека не го уништи...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска на состанок на владата изјави дека Израел нема да ја прекине војната додека не се постигнат сите негови цели...

Израелскиот Висок суд го одложи спроведувањето на законот со кој се...

Со шест наспроти поет гласа на судиите израелскиот Висок суд одлучи да го одложи спроведувањето на законот за импичмент, усвоен во март, што го...