Ознака: нетанјаху

Донекаде може да се одложи офанзивата во Рафа ако се постигне...

Израелската воена офанзива врз јужниот палестински град Рафа може да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за повеќенеделен прекин на огнот меѓу Израел...

Нетанјаху: Израел ќе има воена контрола над палестинските територии и ако...

Дури и при имплементација на решение за две држави меѓу Израел и Палестинците, Тел Авив ќе ја задржи воената контрола врз сите палестински територии,...

Нетанјаху: Израел нема да ја заврши војната додека не го уништи...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска на состанок на владата изјави дека Израел нема да ја прекине војната додека не се постигнат сите негови цели...

Израелскиот Висок суд го одложи спроведувањето на законот со кој се...

Со шест наспроти поет гласа на судиите израелскиот Висок суд одлучи да го одложи спроведувањето на законот за импичмент, усвоен во март, што го...

Израел има три предуслови за воспоставување мир со Палестинците, истакна Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел има три предуслови за воспоставување мир со Палестинците во Појасот Газа. - Хамас мора да биде уништен, Газа...

Нетанјаху: Нема да успееме да ги ослободиме заложниците без воен притисок

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел нема да може да ги ослободи преостанатите заложници во Газа без воен притисок. -До сега немаше да...

Нема да има прекин на огнот додека не се елиминира Хамас,...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека нема да има прекин на огнот во Газа додека Хамас, кој се бори против израелските сили на...

Ништо нема да не спречи да го уништиме Хамас, порача Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека ништо нема да го спречи Израел да ја уништи палестинската милитантна група Хамас. - Продолжуваме до крај, до...

Ердоган го нарече Нетанјаху „касапот на Газа“

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го нарече израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „касапот на Газа“ и го обвини дека предизвикува антисемитизам низ светот. Ердоган во...

Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за обвинувањата дека Израел ги „масакрирал...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за, како што наведе, обвинувањата дека Израел ги „масакрирал сопствените цивили на 7 октомври“, оценувајќи ги...