Ознака: нетанјаху

Нетанјаху: Нема место во Газа до кое нема да стигнеме, нема...

Нема место во Појасот Газа до кое нема да стигне израелската армија, предупреди денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху при посетата на базата за обука...

Ердоган: Нетанјаху ќе ја плати цената на крајот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на крајот ќе ја плати цената за, како што рече, „израелските масакри во...

Нетанјаху: Нема прекин на огнот, ниту гориво за Газа, доколку Хамас...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва изјави дека нема да има прекин на огнот и нема да се дозволи доставување гориво во Појасот Газа доколку...

Нетанјаху: Израел нема да се согласи на прекин на огнот, ова...

Израел нема да се согласи на прекин на огнот, бидејќи тоа би било еквивалентно на предавање на Хамас и тероризмот, изјави денеска Бенјамин Нетанјаху. Израелскиот...

Галант рече дека војната ќе е долга, а Нетанјаху порача оти...

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека нема ниту еден момент да не размислува за заложниците што ги држи Хамас. - Во текот...

Израелската полиција дозволи да се одржи протест пред домот на Нетанјаху

Израелската полиција издаде „појаснување“ по извештаите дека нема да дозволат протест поради неуспесите што доведоа до нападот на Хамас на 7 октомври да се...

Нетанјаху: Ќе продолжиме да бараме од цивилите да се преселат во...

Американскиот претседател Џо Бајден е во посета на Израел и по средбата со премиерот Бенјамин Нетанјаху и состанокот на израелскиот воен кабинет, двајцата лидери...

Блинкен најави поддршка од САД за Израел

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Тел Авив се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. -Тука сме, не одиме никаде, рече Блинкен, пренесен од...

Бенџамин Нетанјаху го активира овој вулкан и беше немоќен да го...

Потхранувањето на желбата кај некои Израелци за одмазда нема да ги спаси Бенјамин Нетанјаху и неговите другари. Тој го активира овој вулкан и беше...

Секој член на Хамас е мртов човек, рече Нетанјаху по првиот...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека секој член на Хамас е „мртов човек“ по првиот состанок на Владата на национално единство формирана вчера, јавува...