Ознака: непочитување

Од врвот доаѓа непочитувањето на Уставот, законите и институциите…

Повикот на министерот Лога „да не се отвора Пандорината кутија“ е повик за беззаконие По одлуката на Уставниот суд, министерот за правда жестоко реагираше, порачувајќи дека...

Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците, истакна...

Мислам дека ова е многу важна дебата што ја имаме вечерва. Оваа дебата ќе го постави патот на Советот на Европа за периодот што...

Непочитување на принципите на легалитетот ќе ја потопи Европа

Претседателот на Европскиот суд на правдата во Луксембург, Коен Ленаертс, не се сомнева дека бурата поради невладеењето на правото може да го потопи проектот...

Кафуле во Струмица заработи пријава поради непочитување на мерките

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице од Струмица и против управителот И. В. (45) од Струмица за непостапување според здравствените прописи за...

Засилени сообраќајни контроли во Струга: 50 санкции за еден час

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи...

Непочитување и понижување на спортски новинар

ФЕРПЛЕЈ, ШТО БЕШЕ ТОА? И тоа ми се случи. По повеќе од 56 години работа како спортски новинар, вчера вратата на Градскиот стадион во Скопје...

СВР Охрид: 105 не носеле маски, 11 не почитувале полициски час

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, (06/07.06.2020 година), на подрачјето на СВР Охрид, единаесет лица не ја почитувале забраната за движење за...

Пет угостителски објекти во Битола работеле за време на забраната

Додека пред неколку дена првиот човек на Државниот инспекторат ја пофали Битола, како град во кој угостителите дословно ги почитуваат препораките и уредбите за...

Пауновски: Поднесени се 26 кривични пријави против угостители

Директорот на пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски, рече дека од четвртокот до сега издале 856 опомени за угостителите кои не ги почитувале протоколите, а откако...

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да...

По објавата на фотографиите од скопски кафеани каде наместо почитување на препораките, се правеле забави без одржување дистанца, без маски и со групирање, министерот...