Ознака: најмногу

Кои активности и вежби согоруваат најмногу калории?

Со популарноста на фитнес-гаџетите и домашната фитнес-опрема (како што се ленти за трчање и велосипеди за вежбање), информациите за бројот на калории што ги...

Овошје и зеленчук што содржат најмногу пестициди

Овошјето и зеленчукот се основата на здравата исхрана, но доколку јадеме локални што не биле третирани со разни хемикалии. Меѓутоа, повеќето луѓе купуваат овошје...

Палмеирас го победи Сантос и ќе игра за светската титула

Палмеирас вторпат е првак на Јужна Америка, а триумфира со голот на Брено Лопес во 99-та минута, со првиот удар кон противничкиот гол. Палмеирас...

Земји што примиле најмногу бегалци

Канцеларијата на високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) во својот најнов извештај неодамна предупреди дека присилните раселувања во светот не запираат, наспроти...

Техно – „Хуавеи“ со најмногу 5Г-договори во Европа

„Хуавеи технолоџи“ ја обезбеди својата позиција како најбаран снабдувач на телекомуникациска опрема на 5Г-мрежата, и покрај силниот притисок на американската влада да ја намали...

Земји со најмногу објавени научни трудови во светот

Американската Национална научна фондација (ННФ) неодамна ги објави податоците што покажуваат дека во светот се објавени 2.555.959 научни и инженерски трудови во 2018 година,...

Кои јазици се изучуваат најмногу во ЕУ?

Англискиот е, досега, најпопуларниот странски јазик што се изучува во Европската Унија. Според податоците на Еуростат, во 2017 година речиси 98 отсто од учениците...

Најмногу се пронаоѓам во апстрактно-асоцијативната уметност

Емилија Божиновска, ликовна уметница Ликовната уметница Емилија Божиновска, која на изложбата „Урбани сензации 2“ се претстави со дваесетина нови дела, вели дека урбаниот свет...

Држави со најмногу острови

Кога станува збор за статистичките податоци за државите со најмногу острови во светот, бројките се разликуваат од извор до извор. На пример, порталот „Ворлд...