Ознака: Нафтали Бенет

Путин: Киев треба да им нареди на борците од „Азовстал“ да...

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со израелскиот премиер Нафтали Бенет, денеска изјави дека Киев треба да им нареди на украинските борци во...

Зеленски и Бенет разговарале како да се стави крај на војната

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска на Твитер објави дека разговарал со премиерот на Израел Нафтали Бенет, кој прави напори за посредување меѓу Киев и...

Израелскиот премиер по средбата со Путин и разговорот со Зеленски, на...

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска имаше средба со рускиот лидер Владимир Путин во Москва, соопшти неговиот кабинет - пренесува Си-Ен-Ен. Според израелски владин претставник, тој...

Бенет во историска посета на Бахреин, вети помош околу Иран

Израелскиот премиер Нафтали Бенет изјави дека неговата држава ќе им се спротистави на Иран и на иранските поддржувачи во регионот, и ќе им помогне...

Бенет: Израел не се вооружувал вака со години

Израелскиот премиер Нафтали Бенет изјави дека Израелските одбранбени сили (ИДФ), безбедносните служби, во моментот се вооружуваат на начин на кој тоа не го правеле...

Германија сѐ уште сноси одговорност за Израел

Канцеларката Ангела Меркел рече дека Германија сѐ уште сноси одговорност за Израел, додека разговараше со премиерот Нафтали Бенет за време на нејзиното последно официјално...

Историската коалиција го симна Нетанјаху од власт по 12 години

Израелскиот парлaмент Кнесет вчера ја одобри новата владина коалиција, со што од власт беше симнат досегашниот долгогодишен премиер Бенјамин Нетанјаху. Нафтали Бенет ќе ја...

Нетанјаху именува нов министер за одбрана на Израел

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, го именува Нафтали Бенет, лидерот на ултрадесничарската партија Ново Право, за министер за одбрана. Тој ќе го преземе местото министер за...