Ознака: Меѓународна заедница

Сите бугарски услови се во „францускиот предлог“!

Што се крие под превезот на изјавите „за брзо зачленување во ЕУ“ и зад флоскулата „отворање на прозорецот на можности“Процесот на проширување на ЕУ...

Двочекор што меѓународната заедница го направи – (едно)чекор

Деновиве ми се виде особено интересен терминот „двочекор“, искажан надвор од спортските терени и настани. Него го чув искажан во Вилнус. Особено ме привлече...

ЕУ да се преиспита во однос на клаузулите за одложливост на...

ЕВРОПСКАТА НЕПРИНЦИПИЕЛНОСТ, ДВОЈНИТЕ АРШИНИ И МАКЕДОНСКОТО ГОРКО ИСКУСТВО Со најновиот предлог за одложена примена на евентуалните уставни измени, односно тие да важат од денот кога...

Насилството во Косово веднаш да престане, побара меѓународната заедница

Повеќе меѓународни организации, амбасади и држави вечерва насилството во северниот дел на Косово веднаш да престане, откако локалното српско население во градот Звечан се...

Подбивање со „европската веродостојност“ на балкански начин

„Принципиелноста“ на меѓународната заедница прочитана како стар буквар Пораките искажани од балканските лидери на Бледскиот стратегиски форум се претворија во сѐ поотворено изразување на евроскептицизмот...

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. - Коронавирусот...

Одлучуваат тие што ги нема на гласачкото ливче

МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО ЗАФАТЕНА ОД СИНДРОМОТ НА ТУЃА НЕГА Практиката на меѓународно посредништво за решавање на сите клучни внатрешнополитички прашања и предизвици во Македонија веќе воопшто...

Перманентна хипокризија на меѓународната заедница спрема Западен Балкан

Впечатокот во македонската јавност, додека се очекува (и одложува) исполнувањето на ветувањето од европските лидери, е дека ЕУ повторно дрибла со нови изговори, со...

Владата бара помош од меѓународната заедница за аерозагадувањето

Владата бара финансиска и техничка помош од меѓународните донатори во борбата против аерозагадувањето и спроведувањето на двегодишниот национален план со кој се очекува намалување...

Меѓународната заедница предупредува: Нова војна во Газа би била неверојатна трагедија

Обединетите нации, Европската унија и Русија ги повикаа Палестинците и Израелците да ја запрат брзата ескалација на насилства во Газа во последните 24 часа. –...