Ознака: методи

Шест методи за брза релаксација поддржани од науката

Стресот е природна човечка реакција што нè поттикнува да се соочиме со предизвиците и заканите и може да се дефинира како состојба на загриженост...

Беспилотните летала револуционерна закана што го менува начинот на војување

Беспилотните летала, без разлика дали се летачки, морски или копнени верзии, можат да се најдат на сите боишта низ светот Технологијата ги надвладеа конвенционалните воени...

Далековидоста на Св. Кирил и Методиј и кусогледоста на денешните политичари

За жал, одредени држави наши соседи, кои, патем, се и членки на ЕУ, како да застанале во тоа време, пред десетина века, во времето...

ВМРО-ДПМНЕ: Методите на СДСМ и ДУИ, со кои го предомислија Реџепи,...

Така изгледа уценет човек кој има многу противречности во својата приказна и човек на кој личниот интерес му е пред колективниот, соопшти ВМРО-ДПМНЕ во...

ЕУ бара европски вредности, но им намигнува на балканските методи

Ако пред гласањето во македонското собрание за имплементација на Преспанскиот договор во Уставот, по неуспешниот референдум за негово прифаќање, тогашниот еврокомесар за проширување Јоханес...

Кој ги кани соседите да ни ја ревидираат историјата?

Проценувајќи според актуелниот регионален и европски политички контекст, професорот Чепреганов смета дека сите квазинаучни теории од видот дека „народите не си ја пишуваат својата...

Со најнови методи ИОК тргна по нови допингувани на ЛОИ 2012

Зачуваните примероци од спортистите од Игрите во Лондон сега се тестираат со најсовремени методи, а од претходно обработените 500 примероци, најдени се 48 нови...