Ознака: мафија

Во Италија и во Албанија уапсени 59 лица

Изјавата на италијанскиот обвинител Никола Гратери по сѐ изгледа се остварува. Албанските криминални организации (кланови, мафија) сѐ повеќе се зајакнуваат, а во врска со...

Уапсен човекот што му го позајмил идентитетот на шефот на Коза...

Италијанската полиција на Сицилија го уапси Андреа Бонафеде, човек кој му го позајмил својот идентитет на еден од најбараните италијански мафијашки шефови, Матео Месина...

Шефот на Коза ностра уапсен по посета на болница откако помина...

Најбараниот мафијашки шеф во Италија, Месина Денаро, е упасен по поминати три децении поминати во бегство, кога отишол на лекување во приватна болница во...

Шпански огранок на Ндрангета падна на Ибица

Во Шпанија се уапсени 32 лица поврзани со италијанската мафијашка група Ндрангета и трговијата со дрога и перење пари, соопшти денеска Европската полициска служба...

Петков: Мафијата има од 20 до 50 луѓе кои се солидарни...

– „Навистина, имаме дваесетина луѓе, поточно од 20 до 50, кои во текот на животот нелегално се збогатуваа, одржувајќи привилегирани односи со политичката моќ....

Бугарија се обидува да го оттргне „Капетан Андреево“ од мафијата, дури...

Бугарската влада во заминување ги користи последните сили за да алармира за тоа како мафијата преземала контрола врз граничниот премин „Капетан Андреево“, што се...

Источниот сосед ќе биде, но засега е далеку од „нормална и...

Кирил Петков со отрезнувачка изјава за граѓаните на Бугарија Во амбиент на разгорени политички превирања во Бугарија, за чиј развој на настаните секако е заинтересирана...

Филм за италијанската мафија или најдобриот филм на сите времиња

Педесет години од филмот „Кум“ Заснован на бестселерот „Кум“ на Марио Пузо, со Марлон Брандо како патријарх на семејството Корлеоне, првиот од трите дела на...

Осудени 70 членови на најмоќната мафијашка група Ндрангета

Италијанското судство осуди 70 членови и помошници на Ндрангета – најмоќната мафијашка група во Италија. Судијата Клаудио Париз ги прочита пресудите за 91 обвинет во...

Италијанската мафија ја претвори Шпанија во лабораторија за организиран криминал

Италијанските јавни обвинители и експерти за организиран криминал предупредуваат дела Шпанија е втор дом за голем број криминални организации, особено за италијанската мафија која...