Ознака: мафија

Вкупно 85 членови на мафијата уапсени во акција на италијанската полиција

Утрово, италијанската полиција ѝ зададе голем удар на мафијата бидејќи во полициска акција беа уапсени 85 лица обвинети за разни кривични дела, пренесуваат италијанските...

САД удрија врз мафијата во Бугарија

Американската Канцеларија за контрола на странски средства (ОФАЦ) санкционираше тројца бугарски државјани поради обвиненија за корупција во Бугарија, пренесува „Еурактив“ во веста насловена „САД...

Кога мафијата служи кафе во судот

Полицијата во италијанскиот град Потенца тврди дека открила криминална мрежа која нашла начин да се инфилтрира во судската зграда. Секојдневно во период од над...

Судењето не може да ја сруши Ндрангета, но ќе им наштети...

Во судница со капацитет од 1.000 лица и со големо обезбедување, во тек е едно од најголемите судења на мафијата во Италија во последните...

Италија стравува дека мафијата „вакцинира прекуред“

Антимафијашката комисија во италијанскиот парламент истражува дали криминалните организации ги пренасочуваат вакцините кон своите пријатели, на сметка на оние од критичните категории, особено на...

Мафијашкиот шеф Џузепе Калварузо уапсен во Палермо

Рано утрово, полицијата во Палермо го уапси Џузепе Калварузо, водачот на едно мафијашко семејство, кој се вратил од Бразил, каде што побегнал, за да...

Вучиќ покажа фотографии од масакрирани тела од бандата на Беливук

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека најмалку две организирани криминални групи се разбиени во борбата против мафијата и дека се водат истраги за...

Поранешниот шеф стана најголемиот непријател на Ндрангета

Четириесет и деветгодишниот Луиџи Бонавентура, кој е поранешен шеф на Ндрангета, една од најмоќните криминални мрежи во Италија, реши да се сврти и да...

Раширена продажбата на фалсификувани цигари во ЕУ

Едно истражување покажало дека пазарот на нелегална трговија и производство на фалсификувани цигари вреди од 7,8 до 10,4 милијарди долари, пари што одат во...

Oбјавена снимка од апсењето на осомничените за нападот на водачот на...

Украинската полиција објави видео од апсењето на осомничените за нападот на наводниот водач на Кавачкиот мафијашки клан од Црна Гора, Радоје Звицер. Подолгата снимка, објавена...