Ознака: марихуана

Канада целосно ќе ја легализира употребата на марихуана

Канада целосно ќе ја легализира употребата на марихуана, откако дозволи да се користи за медицински цели пред 16 години. Со тоа Канада ќе биде прва...

Канада подготвена да ја легализира марихуаната за рекреативна употреба

Канада се соочува со многу предизвици, минувајќи го долгиот пат на третирање на марихуаната како злочин, преку лек за здравје, па се до вносен...

Скопјанец фатен со марихуана на граничниот премин „Богородица“

Рано утрово, околу 1.30 часот, на граничниот премин Богородица бил лишен од слобода па потоа ослободен скопјанецот В.Ј. (28). На граничниот премин на излез од Република...

Црногорци работат на плантажи марихуана за дневници од 900 долари

Откако на 1 јануари во Калифорнија се легализираше марихуаната за рекреативна употреба, во таа американска држава рапидно порасна производството на марихуаната како и потребата...

Кривична пријава против 22-годишен скопјанец поради производство и продажба на марихуана

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против лицето И.Ј. (22) поради основи на сомнение дека...

Зимбабве ја легализира марихуаната за медицински и научни цели

Зимбабве е една од ретките африкански држави што го легализира производството на марихуана во медицински и научни цели. Владата на Зимбабве соопшти дека поединци и...

Во Скопје откриена лабораторија за производство на марихуана

МВР до Основното јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против С.К (25) и Г.К. (28) од Скопје поради постоење на основано сомнение за...

Србин во САД чепкал по телефонот додека возел, сега му се...

Србин од Нов Белград бил уапсен минатиот петок во американската сојузна држава Колорадо, кога на полицаецот што го запрел поради гледање во телефонот додека...

Роби Вилијамс од сопругата доби плантажа со марихуана

Британскиот пејач Роби Вилијамс од сопругата за годишница добил плантажа со марихуана, за да има своја залиха која ќе биде складирана во нивната заедничка...

Полицајци за исчезната дрога обвиниле глувци, па добиле отказ

Осум аргентински полцијаци добиле отказ од работа, бидејќи за исчезната дрога обвиниле глувци, пренесува Би-би-си. Инспекторите откриле дека 540 килограми марихуана недостасува од полициското складиште...