Ознака: Магнус Карлсен

Убедливa игра и победа на Карлсен

ТУРНИР ОД ГОЛЕМАТА ШАХОВСКА СЕРИЈА Поранешниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус Карлсен (2.835 рејтинг-поени, прв на светската листа на Светската шаховска федерација), убедливо...

Карлсен и Хоу и понатаму водат, голем напредок за Накамура и...

ШАХ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИДЕ ЗА ЈУЛИ На македонските листи и за јули водечки се Георгиев и Секуловска Поранешниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус...

Карлсен: Верувам дека Ниман мамел повеќепати

ШАХ – ПО ПОСЛЕДНИТЕ ЗБИДНУВАЊА НА ТУРНИРИТЕ ВО СИНКФИЛД И КУПОТ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА ФИДЕ е подготвена да ја задолжи својата комисија за ферплеј со темелна...

Карлсен ја проби бариерата од 2.900 рејтинг-поени!

КУП НА ГЕНЕРАЦИИ „ЈУЛИУС БАЕР“ ВО ЗАБРЗАН ШАХ Светскиот првак во финалето го совлада, со 1,5-0,5 и со 2-0, Индиецот Арјун Еригаиси, во седмиот натпревар...

Сакам хармонија на таблата

Во моментов мојот рејтинг, 2.861 поен, е солиден, оти во голема мера одговара на нивото што го имам. Но за да стигнам до 2.900,...

Четири партии, четири ремија

ШАХ - ТУРНИР НА КАНДИДАТИТЕ По двете возбудливи кола на Турнирот на кандидатите во Мадрид (Шпанија), за предизвикувач на светскиот шаховски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен,...

Кој ќе го предизвика Магнус Карлсен?

ШАХ – ТУРНИР НА КАНДИДАТИТЕ ЗА СВЕТСКИ ПРВАК Осум врвни велемајстори (ВМ) ќе се борат за првото место во Мадрид, а победникот ќе биде познат...

Петти триумф на Карлсен на свој терен

ШАХ - ВЕЛЕМАЈСТОРСКИ ТУРНИР ВО НОРВЕШКА Второто место го освои Мамеѓаров, а трет е поранешниот светски првак Ананд Актуелниот светски шаховски првак Магнус Карлсен победи на...

Карлсен се жали на правилата откако тинејџер му ја одзеде титулата...

Најдобриот шахист на денешницата, Норвежанецот Магнус Карлсен, ја загуби титулата светски првак во брзопотезен шах, завршувајќи на третото место иако имаше ист број на...

Се надевам дека овој пат ќе има помалку ремија во мечот...

Не сум водел во натпревар за светската титула во класичен шах од 2014 година. Претходните два меча беа навистина тесни. Навистина се надевам дека...