Ознака: Лина Ѓорческа

Ѓорческа полуфиналистка на турнирот во Кипар

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на убедлив начин стигна до полуфиналето на ИТФ турнирот во кипарски Аламинос, совладувајќи ја денеска во четвртфиналето Русинката Ксенија...

Ѓорческа напредуваше за 30 места, пак е меѓу најдобрите 200 тенисерки...

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се врати во Топ 200 на најновата ВТА ранг-листа објавена денес. Таа по вчерашниот освоен турнир во Куршумлиска Бања...

Ивановски тргна со победа во Австрија, Ѓорческа запрена во Италија

Најдобриот македонски тенисер, моментно, Калин Ивановски, се пласираше во осминафиналето на фјучерс-турнирот, во Котингбрун, Австрија. Тој во првото коло го совлада Италијанецот Фаусто Табачо...

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнир во Италија

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа (297-ма на ВТА-листата), ја совлада Унгарката Тимеа Бабош (264) со 6-3, 3-6 и 6-3 по сетови, за да се...

Ѓорческа со пресврт стигна до полуфиналето во Севилја

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на фјучерс-турнирот во Севилја, откако со пресврт ја совлада четвртата носителка Изабела Шиникова од Бугарија,...

Ѓорческа го освои турнирот во двојки во Коксејде

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го освои фјучерс-турнирот во Коксејде, Белгија, во конкуренција на двојки. Наградниот фонд на турнирот што се игра на земјена...

Ѓорческа го освои турнирот во двојки во Грузија

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа го освои турнирот во двојки што се играше на фјучерсот кој се игра во Телави, Грузија. Ѓорческа заедно со својата партнерка...

Победнички почеток на Ѓорческа на турнирот во Мадрид

ТЕНИС Македонската тенисерка Лина Ѓорческа имаше успешен почеток на турнирот во Мадрид (Шпанија, се игра на тврда подлога, со награден фонд од 25.000 долари), откако...

Ѓорческа со две убедливи победи се пласира во полуфиналето во Лиепаја

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа (моментно 336-та на ВТА-листата), со две убедливи победи остварени денеска, се пласира во полуфиналето на турнирот во Лиепаја, Летонија. Ѓорческа...

Ѓорческа оствари победа во двојки во Загреб

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четврт-финалето во конкуренција на двојки на турнирот во Загреб. Ѓорческа и Хрватката Леа Бошковиќ беа подобри...