Ознака: ЛДП

ЛДП го предложи Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница го прифати предлогот на Извршниот одбор за започнување со подготовки за одржување на редовното Собрание на партијата,...

Милевски ја доставил оставката до Владата

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска ја доставил својата оставка до Владата. Оставката, како што посочуваат од Владата за МИА, ќе биде разгледана, а...

Милевски ќе ја депонира министерстката оставка, вели дека новиот кандидат на...

Министерот за локална самоуправа од редовите на Либерално-демократската партија, Горан Милевски денеска се очекува да ја депонира својата оставка до Владата. Милевски, како што вчера...

Зајкова и Мојсоски: Во криза референдумот би удрил по џебот на...

Рефендумско прашање е апсурдно затоа што до сега во Македонија не познавам дека се случило во пракса да се поништи договор ратификуван од Собранието,...

ЛДП останува во Владата и дава поддршка на идниот мандатар

Раководството на ЛДП, претседателот Горан Милевски, потпретседателите Моника Зајкова, Игор Велјановски и генералниот сектретар Боби Мојсоски, денес остварија работна средба со раководството на СДСМ,...

ЛДП и ДОМ ги објавија кандидатите за градоначалници за Центар, Карпош...

Движењето „Одлучно за промени“ иницирано од ЛДП и ДОМ за кандидати за градоначалници ги предложи Антони Новотни во општина Центар, Христа Најданов во општина...

ЛДП и ДОМ договорија коалиција: Стануваме трета политичка сила

Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа Горан Милевски и Маја Морачанин, претседателите на ЛДП и ДОМ формирајќи го Движењето Одлучно за промени. „Коалицијата...

Пазарот ги скара коалиционите партнери во Битола

Завршувањето на работите за реконструкција и ентериерно уредување на Градскиот пазар во Битола ги скара коалиционите партнери СДСМ и ЛДП. Само што од ЛДП се...

ДОМ и ЛДП во Штип го претставија Граѓанското движење на Центарот

Лидерите на Зелената партија ДОМ, Маја Морачанин и на ЛДП, Горан Милевски во Штип го претставија новото граѓанско движење на Центарот, со мотото „Излези...

ЛДП и ДОМ остро реагираат кон власта и опозицијата со поднесени...

За нас е неприфатлив предложениот праг од два процента за независни кандидати на локалните избори, нашиот предлог е прагот да изнесува 0,5 проценти, само...