Ознака: ЛДП

ЛДП контра СДСМ

По излегувањето од коалицијата со СДСМ и формирањето на новата коалиција со ДОМ за претстојните локални избори, сега доскорешниот коалиционен партнер ЛДП е најжесток...

ЛДП на локалните избори ќе настапува самостојно

Централниот одбор на Либерално-демократската партија донесе одлука партијата на следните локални избори, кои треба да се одржат оваа година, да настапи самостојно. - Синоќа Централниот...

Заев: Одлуката на ЛДП е нивно право, но тајмингот не е...

Премиерот Зоран Заев изјави дека парламентарното мнозинство е стабилно, одговорот уследи по новинарско прашање околу одлуката на ЛДП за самостоен настап на политичката сцена. -...

ЛДП ја напушта владејачката коалиција

Пратениците на Либерално-демократската партија ќе делуваат самостојно во Собранието. Од партијата наведуваа дека одлуката за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби...

ЛДП на изборите ќе коалицира со СДСМ

Членовите на Централниот одобор на ЛДП одлучија на престојните избори да коалицираат со старо-новиот партнер СДСМ, потврди претседателот на Либерално-демократска партија, Горан Милевски. - На...

Зајкова: Студентите ќе имаат право на дневна субвенција за здрав оброк...

Законот за субвенциониран студентски оброк утре ќе биде поднесен во Собранието преку пратениците Јулиана Николова од ЛДП и Александар Кирацовски од СДСМ. Законот предвидува студентите...

ЛДП ќе поднесе иницијатива за легализација на марихуаната

Пратеничката Јулијана Николова од ЛДП најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната, не само за медицинска употреба како што...

Горан Милевски реизбран за лидер на ЛДП

Либерално-демократската партија денеска на седмото Изборно собрание го резибра Горан Милевски за нејзин лидер, кој порача дека најверојатно нема да го поддржи предлог-законот за...