Ознака: Косово

Извештајот на Борел за мерките кон Косово се одлага за идната...

Иако немаше формален датум, се очекуваше минатиот вторник, на 11 јуни, да излезе извештајот на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и...

Признавањето на Косово нема да биде услов за влез на Србија...

Амбасадорот на САД во Белград, Кристофер Хил, изрази уверување дека официјалното признавање на Косово нема да биде услов за влез на Србија во Европската...

Курти: Пред 25 години згаснаа надежите на српската политика за празнење...

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека пред 25 години, кога военото раководство на Србија и тогашна СР Југославија во Куманово потпишаа капитулација по 78-дневното...

Албанија и Косово договорија заеднички патроли во Албанија за период јуни-септември

Државните полиции на Албанија и на Косово се договорија да организираат заеднички сообраќајно-полициски служби на територијата на Албанија, во периодот јуни-септември. Заедничките патролни служби ќе...

Спречен шверц на поголема количина производи за широка потрошувачка од Косово...

Кај место викано „Тракаљачко маало“ во атар на скопското село Танушевци, вчера во 08 часот полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал и миграции...

САД со остри критики за затворањето на филијалите на српската банка...

Американскиот Стејт департмент изрази разочарување поради затворањето на шесте филијали на српската „Банка поштенска штедилница“ на северот на Косово од страна на косовската полиција,...

Екстрадиран Бесим Красниќи од Косово во Македонија

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата за интервентна полиција на СВР...

Вратата на Пеќката патријаршија ќе биде отворена порано или подоцна, порача...

На почетокот на Соборот на СПЦ Соборот на Српската православна црква (СПЦ) денеска почна со литургија во црквата „Свети Сава“ во Врачар наместо во Пеќката...

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може...

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, синоќа изрази уверување дека може да се постигне привремено одржливо решение за...

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од...

Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфириј и на седумте епископи кои го придружуваат да влезат во...