Ознака: Косово

Млада Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Косовската полиција соопшти дека синоќа на автопатот „Арбен Џафери“, кој ги поврзува косовската престолница со границата со Македонија кај Генерал Јанковиќ, е пронајдено безживотното...

Нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина е клучна за напредокот...

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, на Минхенската безбедносна конференција рече дека нормализацијата на односите е од клучно...

Едностраните потези на Косово ќе имаат последици, истакна Ескобар

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека сосема е јасно дека не може да има еднострани потези на Косово и...

Косово повикано да го одложи укинувањето на динарот, а Србија да...

На седницата на Советот за безбедност на ОН Постојаните членки на Советот за безбедност на ОН синоќа ја изразија својата резервираност во однос на намерата...

Европската комисија е загрижена поради одлуката на Косово да го укине...

Европската комисија жали што Централната банка на Косово одлучи да го укине динарот како платежно средство без претходна консултација и е особено загрижена за...

Вучиќ бара итна седница на Советот за безбедност на ОН поради...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во денешното обраќање до јавноста истакна дека според Бриселскиот договор и во сите други договори Србија има нормативно право...

САД загрижени поради можни етнички тензии на Косово по укинувањето на...

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер изјави дека е загрижен поради стапувањето во сила на правилникот на Централната банка на Косово...

САД и ЕУ бараат одложување на одлуката на Приштина за...

Европската Унија (ЕУ) побара од властите во Косово да го одложат спроведувањето на одлуката за забрана за употреба на српскиот динар на територијата на...

Косово стана консултативен центар за македонските внатрешни политики

Од ваквите настапи и пораки може да се извлече само еден и единствен заклучок, дека албанскиот политички блок во земјава се води исклучиво според...

Од утре еврото е официјална валута во Косово

Косовскиот вицепремиер Бесник Бислими изјави дека утре ќе почне примената на регулативата на Централната банка на Косово (ЦБК) за готовинските плаќања, но дека нема...