Ознака: Косово

Од утре еврото е официјална валута во Косово

Косовскиот вицепремиер Бесник Бислими изјави дека утре ќе почне примената на регулативата на Централната банка на Косово (ЦБК) за готовинските плаќања, но дека нема...

Го замолив Лајчак да го запре обидот на Курти за уништување...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во Давос, Швајцарија, дека побарал од специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак да го запре „обидот“...

Вучиќ: Најавата на Приштина дека ќе го укине динарот во Косово...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави дека најавата на Приштина за укинување на динарот во Косово „е загрижувачки и ги доведува во прашање...

Македонија и Косово заеднички ќе го градат тунелот на патот Тетово...

Заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи и министерот за животна средина, просторно планирање и инфраструктура на Косово, Либурн Алиу, денеска го потпишаа договорот...

Лажни монети од две евра во „легален“ оптек?!

Полициски експерти укажуваат дека станува речиси невозможно да се откријат фалсификуваните евробанкноти, бидејќи бандите што ги прават ги креираат совршено, безмалку идентични на оригиналите. Тоа...

Европа бара од нас да го признаеме независно Косово, да не...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Европа бара од Србија да го признае независно Косово. - Де факто или де јуре. Да, бара. Да...

Во очекување на огромен притисок врз Србија поради Косово

Србија Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека може да се очекува во февруари да се сконцентрира притисокот на Србија околу прашањето...

Бугарија тврди дека има 15 илјади граѓани со бугарска самосвест на...

Бугарскиот претседател Румен Радев вчера со претседателката на Косово Вјоса Османи разговараше за европската перспектива на Приштина, за стабилноста во Југоисточна Европа и за...

Тројца загинати во нелегална трка на автомобили на автопат во Косово

Три лица загинаа доцна синоќа кога автомобил што учествувал во нелегална трка на автопат во Косово ја загубил контролата и завршил во публиката, јави...

САД не сакаат Република Српска во Косово, нагласи американскиот амбасадор Ховениер

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер изјави дека американските позиции во однос на Заедницата на општините со српско мнозинство, што треба...