Ознака: коса

Како да ја заштитите косата од оштетувања од топлина

Нега и убавина Често користиме фен и пегла за коса и забораваме дека тоа може да ги оштети влакната. Сепак, како да се заштити косата...

Момче од Неготино ја растеше косата седум години и ќе ја...

Момче од Неготино ја растеше косата седум години и сега ја донира за перика за деца болни од рак, објави МИА. Станува збор за...

Храна поради која вашата коса драстично повеќе опаѓа

Позната поговорка вели дека ние сме тоа што го јадеме. Ова исто така важи и за здравјето на нашата коса. Колку и да звучи...

Научниците ги испечатија првите 3Д-фоликули на косата

Научниците ги испечатија првите 3Д-фоликули на косата, што ги зголеми надежите за „лек“ за ќелавост. Истражувачите од САД за првпат испечатија 3Д-фоликули на косата...

Три намирници што прават чуда за вашата коса

Нега и убавина Со помош на намирниците што ги имате дома, на косата можете да ѝ го дадете вистинскиот и здрав волумен. Затоа, не е...

Косата не треба да се мие еднаш неделно

Миењето на косата еднаш неделно можеби не е добра идеја. И да, дури и кога вашата коса изгледа чисто. Постои жестока дилема за тоа колкупати...

Обратното миење на косата е новиот тренд

Нега и убавина Дали сте слушнале за обратната техника на миење на косата? На социјалните мрежи тврдат дека кога еднаш ќе го пробате, никогаш нема...

Од куче што оди наназад до најрастеглива кожа

Најинтересните Гинисови рекорди Од највисокиот човек, најдолгите нокти, до куче што оди наназад пет метри, Гинис собира епски светски рекорди повеќе од 60 години. Оваа...

Нега и убавина – Протеинска храна за раст на косата

Според зборовите на нутриционистката Ро Хунтрис, постои широк спектар на природни намирници што содржат одредени витамини и минерали што влијаат на растот на косата....

Јована од Тетово ја донира својата коса за деца болни од...

Овој гест е за поздравување и се надеваме дека ќе поттикне многу други дечиња да бидат хумани и да помогнат, велат од училиштето „Андреа...