Ознака: компликации

Бремените жени и бебињата имаат поголем ризик од развој на компликации

Бремените жени заразени со ковид-19 и нивните новороденчиња имаат поголем ризик од развој на компликации отколку што беше претходно познато, покажува најнова студија на...

Кога здравството ќе стивне

Со држава што минува низ целосен здравствен, морален, политички и социјален колапс, не е чудо што луѓето не веруваат дека таа може да им...

Поради компликации примени 20 нови пациенти во ковид-центрите во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерството за здравство. Од таму додаваат...

Oд компликации од ковид-19 почина актерот Иван Бекјарев

Познатиот српски актер Иван Бекјарев (74) почина денеска во Белград, дознава „Блиц“. Бекјарев минатиот месец се заразил од коронавирусот, а неговото здравје се влошило пред...

Сѐ повеќе пациенти со компликации од грип

Според докторите на Клиниката за инфективни болести, најголем проблем е што за време на викендите матичните лекари не работат, не им се достапни на...

Спречување опасни компликации од дијабетес!

Дијагнозата за дијабет е потврдена доколку концентрацијата на глукоза во плазма на гладно е поголема од 7,0 ммол/л. Сепак, за да бидеме сигурни, во...