Ознака: Ковид

Кина ги отфрла политичките манипулации за потеклото на ковид-19 , САД...

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг, на денешната прес конференција изјави дека Кина „остро се спротивставува на сите обиди за политичка...

Кина прогласи „решавачка победа“ над ковид-19

Највисоките кинески лидери прогласија „решавачка победа“ над ковид-19, велејќи дека нивните напори покажале дека повеќе од 200 милиони луѓе добиле медицинска помош и имаат...

Според СЗО, пандемијата е во преодна фаза

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека коронавирусот продолжува да претставува извонредна меѓународна јавно здравствена криза, што е највисоката форма на предупредување на агенцијата. Пандемијата е...

Заштитата од „кракен“ е иста како и за претходните соеви на...

 Заштитата од новиот сој на ковид-19, „кракен“, е идентична со претходните. Неопходен е сериозен пристап на граѓаните и придржување до дадените препораки. Тоа се...

Бидете спокојни и почитувајте респираторен бонтон, „кракен“ е позаразен, но не...

Тој објаснува дека вистината е дека само кај стари лица со хронични болести, односно со ослабен имунитет, постои ризик да завршат во болница, исто...

Во Кина дневниот број на заразени лица со ковид-19 би можел...

Дневниот број на нови случаи на заразени со коронавирус во Кина утре може да достигне рекордни 3,7 милиони, наведува лондонската аналитичка компанија „Ерфинити“ (Airfinity)...

Прв случај на пациент со тројна инфекција од ковид, грип и...

Во Романија е регистриран прв случај на пациент со тројна вирусна инфекција – САРС-КоВ-2, грип и респираторен вирус. Станува збор за 58-годишен маж, хоспитализиран во...

СЗО обвинува дека Кина и натаму не дава точни податоци за...

Кина и натаму го намалува бројот на смртни случаи од ковид-19, но споделува со нас повеќе информации за епидемијата на коронавирусот во земјата, изјави...

Не се очекува пресврт со сојот „кракен“, нема потврден случај во...

Нема место за паника, досега во државава нема потврден случај на сојот на коронавирусот „кракен“, изјави за МИА Александар Петличковски, претседател на Комисијата за...

Кина ги отвори границите и го укина карантинот за странците

Кина денеска првпат по речиси три години повторно ги отвори своите граници и ги укина мерките за карантин за меѓународните посетители, иако земјата се...