Ознака: Ковид

Во Србија за седум дена од ковид се заразени 1.529 лица

Во Србија во изминатите седум дена се регистрирани 1.529 заболени од коронавирусот, објавено е денеска на веб-страницата kovid19.rs. Во тој интервал биле тестирани 7.437 лица,...

ЕК одобри нова адаптирана вакцина против ковид-19 на „Фајзер“

Европската комисија соопшти дека денеска ја одобрила употребата на новата адаптирана вакцина против корона вирусот на производителот „Бионтек-Фајзер“, „Комирнати Икс-Бе-Бе.1.5“ („Comirnaty XBB.1.5“), во текот...

Администрацијата на Бајден ќе ги повика Американците да се вакцинираат против...

Администрацијата на Бајден планира да ги повика Американците да добијат дополнителна доза од вакцината против ковид-19 оваа есен за да се спротивстави на новиот...

Ерис, новата подваријанта на ковид е „варијанта од интерес“

Светската здравствена организација новата подваријанта на ковид ЕГ.5, неофицијално наречена Ерис, ја прогласи за „варијанта од интерес“, повикувајќи ги земјите да обрнат внимание во...

Ковид се враќа и се шири со нова варијанта

Недостаток на здив, губење на чувството за мирис и треска повеќе не се главните симптоми. Велика Британија бележи зголемување на бројот на заразени со ковид-19...

Ерис, новиот сој на коронавирус регистриран во 36 земји ширум светот

Сојот ЕГ.5.1, наречен и Ерис, на новиот коронавирус се шири низ светот и веќе е регистриран во 36 земји, објави Џерузалем пост. Заклучно со 24...

Во САД забележани знаци на летен Ковид-19 бран

САД се наоѓаат во уште еден задоцнет летен Ковид-19 бран, соопштија синоќа државните Центри за спречување на заболувања и превенција. -По околу шест, седум месеци...

Состојбата „мозочната магла“ по ковид е речиси иста на 10 години...

Состојбата наречена „мозочна магла“ поврзана со продолжен ковидот е споредлива со остарувањето за 10 години, посочува ново истражување на Кралскиот колеџ во Лондон, Велика...

СЗО побара богатите нации да направат повеќе во борбата со пандемиите

Треба да се побара од побогатите земји да придонесат повеќе за да му се помогне на светот да се справи со пандемии, се вели...

Научниците ги повикуваат членките на Г7 да бидат поподготвени за следната...

Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој...