Ознака: Ковид

Ерис, новиот сој на коронавирус регистриран во 36 земји ширум светот

Сојот ЕГ.5.1, наречен и Ерис, на новиот коронавирус се шири низ светот и веќе е регистриран во 36 земји, објави Џерузалем пост. Заклучно со 24...

Во САД забележани знаци на летен Ковид-19 бран

САД се наоѓаат во уште еден задоцнет летен Ковид-19 бран, соопштија синоќа државните Центри за спречување на заболувања и превенција. -По околу шест, седум месеци...

Состојбата „мозочната магла“ по ковид е речиси иста на 10 години...

Состојбата наречена „мозочна магла“ поврзана со продолжен ковидот е споредлива со остарувањето за 10 години, посочува ново истражување на Кралскиот колеџ во Лондон, Велика...

СЗО побара богатите нации да направат повеќе во борбата со пандемиите

Треба да се побара од побогатите земји да придонесат повеќе за да му се помогне на светот да се справи со пандемии, се вели...

Научниците ги повикуваат членките на Г7 да бидат поподготвени за следната...

Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој...

Поради ковид-19, околу 67 милиони деца во светот пропуштија да добијат...

Околу 67 милиони деца во светот делумно или целосно ги пропуштиле рутинските вакцини на глобално ниво помеѓу 2019 и 2021 година поради заклучувања и...

По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати, вели кардиологот Николов

По ковид пандемијата зголемен е бројот на срцеви удари, покажуваат анализите на македонските кардиолози, но и на европските и светски здруженија. Срцевите удари се...

Коронавирусот наскоро ќе биде споредлив со сезонскиот грип

Коронавирусот наскоро ќе биде споредлив со заканата од сезонски грип, соопшти денеска Светската здравствена организација, која се надева дека повторно ќе го намали максималното...

Грција ги укинува Ковид мерките

По препорака од надлежната комисија на експерти во Министерството за здравство, Грција ги укинува постоечките мерки за заштита од Ковид-19, со исклучок на оние...

Три години ковид-пандемија: Вирусот е тука, но со намален интензитет, а...

На 11 март пред три години, Светската здравствена организација прогласи пандемија од коронавирус откако тој првично се појави во кинескиот град Вухан во декември...