Ознака: Ковид

Стравот од ковид-19 удри и врз денталното здравје

Многу граѓани избегнуваат да посетат каква било ординација доколку не се соочат со некоја итна потреба или болка. За ваквите примери потврдуваат и стоматолозите,...

Се монтираат контејнерите за модуларната ковид-болница во Битола

И покрај тоа што во Битола последните денови драстично се намали бројот на позитивните на ковид-19, работите на изградбата на модуларната ковид болница интензивно...

Ковид-оценките ниту пожелни ниту реални

Се прашува ли некој од креаторите на образовните политики како се чувствуваат учениците? Ги прашува ли некој како им е навистина и како ставот...

Во Црна Гора 97 новозаразени, почина едно лице

Во последните 24 часа, во Црна Гора е потврден еден смртен случај и 97 новозаразени со коронавирус, од 487 тестирани примероци. - Вкупниот број на...

Приоритети на економијата за време на ковид-19

Не толку одамна економиите низ светот почнаа да се затвораат како одговор на пандемијата на ковид-19. Во почетокот на кризата, повеќето луѓе очекуваа брзо...

Дваесет и осум дена без нови случаи за победа против вирусот

Кога може да се прогласи крај на епидемијата Епидемиолозите велат дека кога станува збор за пријавување епидемија и дерегистрирање од одредена област, тоа се...

Бројот на заболени од КОВИД-19 не се намалува

Бројот на заболени граѓани на нашата земја од коронавирусот речиси никако да се намали иако Министерството за здравство тоа го очекуваше во овој период. Имено...

На новороден тигар му го дадоа името Ковид

Откако брачна двојка во Индија на новородените близнаци им ги даде имињата Корона и Ковид, во Мексико име по опасниот вирус доби и еден...

Новородени близнаци крстени Ковид и Корона

Додека пандемијата на коронавирусот се шири низ светот, двојка од градот Раипур во Индија, на своите новородени близнаци им ги даде имињата Ковид и...