Ознака: кислород

Предвремено родените бебиња во болницата Ал-Шифа ги обвиткуваат во фолија за...

Предвремено родените бебиња во болницата Ал-Шифа најголемата во градот Газа ги завиткуваме во пластична фолија и ги ставаме до топла вода во очајнички обид...

Научниците дошле до луда идеја за производство на кислород

Бактериите што живеат во пустината, кои се хранат со сончева светлина, апсорбираат јаглерод диоксид и испуштаат кислород, би можеле да се вградат во боја...

НАСА размислува за изградба на цевковод за кислород на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА ја разгледува можноста за изградба на цевководи за ефикасен транспорт на кислород до различни локации на јужниот пол на Месечината...

Недостигот од медицински кислород го остава здравството без здив

Според извештајот на британското биро за истражувачко новинарство, „Секој здив се брои“ и невладината организација „Пут“, дваесетина земји во светот во моментов се соочуваат...

Очајните Индијци прават медицински кислород во домашни услови, експертите велат тоа...

Лекарите и научниците од Индија предупредуваат на смртоносната опасност во обидите за производство на медицински кислород дома, откако на социјалните мрежи започнаа да кружат...

Болница во Пакистан остана без кислород, починале седум пациенти

Седум пациенти починале синоќа во една од најголемите болници во Пешавар, Пакистан, затоа што таа здравствена установа останала без кислород, пренесува агенцијата „Асошиејтед прес“. Фахрад...

Здравствената состојба на Трамп: Двапати му опадна нивото на кислород

Тим лекари од Белата куќа денеска одржаа прес-конференција за да известат за здравствената состојба на американскиот претседател Доналд Трамп. Велат дека денеска е подобар,...

Истекува кислород од Меѓународната вселенска станица

Истекување на кислород е откриено најверојатно од американскиот сегмент на Меѓународната вселенска станица. Ваквото истекување на кислород не е опасно за членовите на екипажот, пренесува...

Се тенчат резервите на медицински кислород

Паралелно со зголемувањето на бројот на заболени од коронавирусот на неделно ниво, Светската здравствена организација предупредува дека болниците се соочуваат со недостиг од кислородни...