Ознака: Карлсен

Карлсен и понатаму води

ШАХ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИДЕ Првите десет места на мајската рејтинг-листа на Светската шаховска федерација (ФИДЕ) беа под влијание главно од резултатите на гран-прито на...

Карлсен: Секогаш постои онаа мисла дека можеше да биде уште подобро

ШАХ - ПО ОСМИОТ ТРИУМФ НА ТУРНИРОТ ВО ВАЈК АН ЗЕ Актуелниот светски првак победи по рекорден осми пат на еден од најстарите турнири во...

Карлсен и Непомнијашчи мирољубиви

Во првата партија, примирјето беше потпишано во 45-от, а во втората во 58-от потег. Mоментниот резултат е 1-1 ШАХ – ПО ПРВИТЕ ДВЕ ПАРТИИ ВО...

Мојата крајна цел е никогаш да не престанам да учам

Најважните работи за да се биде успешен во шахот се силната работна етика, способноста да учите од вашите грешки и големиот апетит за развој...

Карлсен доминантен и на турнирот „Легендите на шахот“

Најдобриот шахист на денешницата, светскиот првак Магнус Карлсен, имаше доминантен настап и на четвртиот интернет-турнир насловен „Легендите на шахот“, победувајќи го со импресивна игра...

Карлсен почнува серија интернет-турнири вредна еден милион долари

На првите четири играчи од секој турнир им е загарантирано место во следниот, а големото финале ќе се игра помеѓу победниците на поединечните турнири....

Карлсен и Накамура го трансформираа шахот во адреналински спорт

Финалето на интернет-турнирот во забрзан шах беше мошне брзо, возбудливо и напнато, а форматот се покажа како откритие: притисокот е засилен, грешките се зголемуваат....

Карлсен победи на шаховскиот интернет-турнир во негова организација

Норвешкиот велемајстор (ВМ) и актуелен светски првак во класичен, забрзан и во брз шах, Магнус Карлсен (2881 рејтинг-поен во забрзан шах), победи на шаховскиот...

Карлсен ќе го организира најбогатиот интернет-турнир

Имаме не само можност туку и одговорност пред играчите и навивачите низ светот, кога нема други конкурентни натпреварувања, да овозможиме да се спортува, вели...

Карлсен и Георгиев не го даваат врвот

Карлсен по 105-ти пат е лидер на светската шаховска рејтинг-листа (2.862 поени), додека на македонската листа убедливо води Кирил Георгиев (2.587) Норвешкиот велемајстор (ВМ) и...