Ознака: Карлсен

Карлсен почнува гранслем-турнеја во Шах 960

Во Шах 960, создаден од поранешниот светски шампион Фишер и кој добива на популарност, фигурите во задниот ред се измешани, што значи дека се...

Магнус Карлсен ја освои 17-та светска титула

Карлсен досега седум пати бил светски првак во брз шах и по пет пати во забрзан и во класичен шах. Тој и на овој...

Прва титула за Карлсен

ШАХ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО БАКУ Во тајбрејкот на финалето, Карлсен го совлада Прагнананда, а во дуелот за третото место, Каруана го победи Абасов Поранешниот светски...

Карлсен, Непомнијашчи, Венјун… ќе играат на СП по нокаут-систем

ШАХ - ЛЕТОВО ВО БАКУ Со вкупно 206 играчи во отворениот дел, плус 103 во женска конкуренција, овој настан ќе биде со награден фонд од...

Триумф на Карлсен со „фотофиниш“

Дуда беше прв во забрзан шах и водеше до последниот ден, но на крајот имаше еден поен помалку од Карлсен, откако имаше шанси, но...

Гири по 12 години го победи Карлсен

Во ова коло загубија двајцата највисокорангирани шахисти во светот, Карлсен и Лирен, по што водат Гири и Абдусаторов со по три поени ШАХ - ТУРНИР...

Карлсен и Хоу со намален рејтинг, но и понатаму доминантни на...

На македонските листи водечки се ВМ Кирил Георгиев (прв и пред една година) и ЖФМ Весна Секуловска (не фигурираше на листата во јануари лани) ШАХ...

Карлсен одигра еден потег против Ниман и го исклучи компјутерот

Светскиот првак ја предаде интернет-партијата во шестото коло против Американецот Ниман, со што повторно ја разгоре контроверзната расправија за мамење, која почна неодамна на...

Карлсен втора година во низа прв во Мајами

Втор заврши Индиецот Прагнанада, а трет Французинот Алиреза Актуелниот светски првак Магнус Карлсен победи на шестиот турнир од годинашната серија на шампионите во забрзан шах...

Карлсен: Не сум мотивиран да одиграм уште еден меч за светската...

Според правилата, Непомнијашчи и Лирен, првопласираните неодамна на Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак, треба да играат за светската шаховска титула в...