Ознака: Карлсен

Карлсен и Конеру светски прваци во забрзан шах

За Карлсен ова е трета, а за Конеру прва титула откога СП се игра по овој систем (од 2012 година) Норвежанецот Магнус Карлсен и Индијката...

Уште две слободни места за предизвикувач на Карлсен

Рускиот велемајстор (ВМ) Александар Гришчук (36) победи на третиот од предвидените четири гранпри-турнири, во Хамбург, и со тоа си обезбеди настап на Турнирот на...

Карлсен испушти „загревачка“ победа против Каруана

Актуелниот светски шаховски првак, Норвежанецот Mагнус Kарлсен, и претендентот за светската круна, Американецот Фабијано Kаруана, ремизираа во 1-то коло на силниот шаховски турнир во...