Ознака: карате

Заборски, Спасеновски и Костовска се пред нов предизвик во Премиер-лигата

КАРАТЕ Петaр Заборски (категорија до 75 кг) и Петар Спасеновски (до 84 кг), и двајцата од КК Макпетрол, во машка и Вероника Костовска (до 61...

Познати се поединечните репрезентативци за ЕП

КАРАТЕ - ПО ДРЖАВНОТО И ПЛЕЈОФ-ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА На 30 март и 6 април, во салата „Крсте Мисирков“ во Скопје, се одржаа државното и плејоф-првенството...

Макпетрол најуспешен клуб со шест први места

КАРАТЕ - ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Карате-клубот Макпетрол со вкупно 13 медали, од кои шест златни, четири сребрени и три бронзени (сите освоени во дисциплината борби),...

Нов медал за Трајковски од големите натпреварувања

Во вчерашното попладневно финале на Европското првенство за кадети, јуниори и за постари јуниори, во борби и во кати, македонскиот репрезентативец требаше да се...

Постарите јуниори на мегдан

КАРАТЕ – ДЕНЕСКА НА ЕП ВО ТБИЛИСИ Македонската карате-репрезентација од вторникот веќе е во Тбилиси (Грузија), каде што од вчера до недела се одржува Европското...

Балкански семинар во Скопје

КАРАТЕ - В САБОТА И В НЕДЕЛА Утре и задутре во главниот град на Македонија, Скопје, по неколкугодишна пауза поради пандемијата на ковид-19, ќе се...

Заборски и Белистојаноски освоија бронзи

На овој престижен турнир настапија вкупно 914 каратисти од 76 држави КАРАТЕ - СЕРИЈА 1 ВО ЛАРНАКА Македонските каратисти Матеј Белистојаноски (категорија до 60 кг), член...

Десет медали од Балканијадата, следува настапот на СП

На последниот натпреварувачки ден на Балканијадата за сениори во Тирана, машкиот екипен состав на Македонија освои сребрен медал во борби, што е вкупно 10-ти...

Девет медали за Македонија

Со овој резултат Македонија го надмина вкупниот број медали од претходното БП во Белград, во 2022 година, кога освои седум медали. Вчера беше последниот...

Сребро за Јован Врклевски

МЛАДИНСКА КАРАТЕ 1 ЛИГА ВО ПОРЕЧ Јован Врклевски е голем талент, кој во континуитет го покажува тоа на дело. Лани во Пореч го освои петтото...