Ознака: карате

Десет медали од Балканијадата, следува настапот на СП

На последниот натпреварувачки ден на Балканијадата за сениори во Тирана, машкиот екипен состав на Македонија освои сребрен медал во борби, што е вкупно 10-ти...

Девет медали за Македонија

Со овој резултат Македонија го надмина вкупниот број медали од претходното БП во Белград, во 2022 година, кога освои седум медали. Вчера беше последниот...

Сребро за Јован Врклевски

МЛАДИНСКА КАРАТЕ 1 ЛИГА ВО ПОРЕЧ Јован Врклевски е голем талент, кој во континуитет го покажува тоа на дело. Лани во Пореч го освои петтото...

„Лорд куп 2023“ ја продолжува традицијата

Во здраво тело здрав дух - по 48. пат одржан најстариот карате-натпревар во Македонија Во салата „Марко Божиновски“ во Аеродром, Скопје, во организација на карате-клубот...

Злато за каташката Данка Стојкова

Сениорскиот тим во борби се закити со бронза КАРАТЕ – МЕДИТЕРАНСКО ПРВЕНСТВО Македонската јуниорска репрезентативка во кати Данка Стојкова постигна голем успех освојувајќи го најсјајниот медал...

Сребро за Басаров и Мемети, бронза за Билјали

Машкиот јуниорски тим во борби се бореше за влез во финалето, односно обезбеди најмалку бронза КАРАТЕ – ПО ПРВИОТ ДЕН НА МЕДИТЕРАНСКОТО ПРВЕНСТВО Каратистите Андреј Басаров...

Репрезентативците ја темпираа формата во Бар

Во црногорскиот град Бар имавме три дена заеднички подготовки со црногорската карате-репрезентација, каде што со моите колеги селектори успешно одработивме по два тренинга дневно,...

Макпетрол најуспешен клуб на сениорското првенство

Меѓу 105 каратисти/ки од 32 клуба, Макпетрол освои 13 медали, Олимпик спорт се закити со девет, Фунакоши Гичин со шест... КАРАТЕ Скопски Макпетрол е најуспешен карате-клуб...

Каратистот Павлов во Каиро по норма за Европски игри

Најдобриот македонски каратист и репрезентативец Емил Павлов, утре напладне ќе настапи на престижната Премиер-лига во карате, која ќе се одржи во египетскиот град Каиро....

Бронзен медал за Трајковски на силниот турнир од Серија А

Во конкуренција на 1.116 натпреварувачи од 75 држави, Трајковски на патот до медалот оствари пет победи, а минимален пораз (0-1) претрпе од домашниот претставник КАРАТЕ...