Ознака: казна

Контроверзната егзекуција во Алабама ја обновува борбата против смртната казна

Контроверзната егзекуција во Алабама што се одржа во четвртокот повторно ја активира кампањата за контрола на смртната казна и потенцира дека таквата практика продолжува...

Колективна казна

Синтагмата „колективна казна“, која е позната уште од праисториското истребување на, една со друга, палеолитските орди, како што гледаме, драг читателу, е актуелна и...

Изречената казна затвор од осум години за сообраќајна незгода со смртни...

Изречената казна затвор од осум години за сообраќајна незгода со смртни последици во предметот на Основниот суд Велес со која осумнаесет годишната затворска казна...

Намалена казната од 18 на осум години затвор на велешанецот што...

Апелациониот суд од Скопје му ја намали затворската казна од 18 на осум години на возачот Ангелче Николов (28) од Велес, кој минатата година...

Аеродром: Инспекторите кои изрекоа незаконска санкција, Арсовска да ги упати на...

Непознавање на законите, ниското ниво на политичка култура и политичкото ривалство кое за жал кај градоначалничката Арсовска веќе е сведено на ниво на политичка...

Аеродром и Муцински казнети со 88.000 евра од Инспекторатот за животна...

Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради исфрлање...

Злосторство и казна

Не знам. Речиси една седмица по трагичниот настан, можеби се случил друг, трет... можеби и веќе паднало во заборав она што нè потресе од...

Се враќаат размислувањата за воведување смртна казна

Се случи нов крвав масакр за само два дена во Србија. Овој пат млад човек (21 година) од Младеновац со автоматска пушка убил најмалку осум...

Британија го казни Тикток со 12,7 милиони фунти, нелегално користел податоци...

Британски регулатор денеска ја казни кинеската социјална мрежа Тикток со 12,7 милиони фунти поради „незаконско“ користење на лични податоци на децата, соопшти Канцеларијата на...

Над 300.000 денари казна за четири фирми кои продавале леб по...

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) казни три фирми од Скопје и една Куманово поради продажба на леб по цена поскапа од 33 денари. Александра Котели од...