Ознака: казахстан

Лидерот на нацијата од сенка ќе продолжи да одржува рамнотежа меѓу...

Оставката на Нурсултан Назарбаев (78) на претседателската функција во Казахстан, со која завршува неговото безмалку 30-годишно владеење, создава амбиент за нејасен процес на сукцесија...

Главниот град на Казахстан го доби името на поранешниот лидер

Казахстан го преименува својот главен град од Астана во Нурсултан во чест на лидерот во заминување Нурсултан Назарбајев, кој вчера ненадејно се повлече од...

Казахстанскиот претседател по три децении владеење поднесе оставка

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата. – Одлучив да поднесам оставка-  Назарбајев во обраќањето до нацијата. Тој претседателската функција ја извршува од...

Марта Маркоска на фестивали во Турција и во Казахстан

Поетесата Марта Маркоска ќе учествува на меѓународниот „Прв фестивал на митологија и литература“, кој се одржува во Аланија, Турција, до 10 септември, по покана...

Кон крајот на месецов почнува новата сезона на Филхармонијата

Сезоната се отвора со концертот „Ново утро“ и со настапот на славниот француски пијанист Лука Дебарг. Диригент ќе биде маестро Јерухам Шаровски од Израел Новата...

Казахстански олимпиец убиен при обид за грабеж

Казахстанскиот олимпиец, Денис Тен, кој на зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година го освои бронзениот медал во уметничко лизгање, денеска бил убиен...