Ознака: Исланд

Еруптираше вулкан на исландскиот полуостров Рејкјанес

Вулкан на полуостровот Рејкјанес на Исланд еруптираше по четврти пат од декември, исфрлајќи големи количини лава во воздухот, што предизвика евакуација на локалните жители...

Еруптираше вулкан на Исланд, лавата стигна до градот Гриндавик

Состојбата по вулканската ерупција на Исланд е драматична, бидејќи во близина на градот Гриндавик се отвори нова пукнатина, а меѓу зградите почна да се...

Варадкар: Битката против корупцијата нема да заврши кога ќе се приклучите...

Борбата против корупцијата е битка која е постојана и која нема да заврши кога ќе се приклучите кон ЕУ, туку таа мора да продолжи...

Вулканските карпи околу Исланд можат да го намалат загадувањето

За време на мисијата на крајниот север на Европа, научниците открија дека базалтот присутен во вулканската карпа околу Исланд може да има улога во...

Со е подготвен да ја брани титулата

ВТОРО СП ВО ФИШЕРОВ ШАХ На СП ќе настапат вкупно осум шахисти Второто официјално Светско првенство (СП) во случаен шах или попознат како Фишеров шах, со...

Вулкан на Исланд еруптира веќе шест месеци

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми. Првата...

Најголемата постројка за вшмукување јаглерод диоксид е во Исланд

Најголемата постројка за вшмукување јаглерод диоксид во светот започна со работа во Исланд. Се очекува да вшмукува 4.000 тони јаглерод диоксид годишно, што е...

Македонија по 13 години гостува кај Исланд

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2022 Македонската репрезентација на четирите досегашни меча со Исланд забележа две победи и по едно реми и пораз. Двете селекции...

Новиот бран на ковид-19 во Израел и во Исланд не го...

Успехот на Израел и на Исланд во борбата против коронавирусот, односно во спроведувањето на кампањата на вакцинација беше истакнуван како пример кој светот треба...

Исланд стана првата европска земја која ги укина сите мерки против...

Исланд ги укинува сите епидемиолошки мерки откако 87 отсто од населението постаро од 16 години прими барем една доза од вакцината против ковид-19. На Исланд,...