Ознака: ИОК

Сто години ЗОИ – славење на планинската магија додека се гледа...

Иако настанот во Шамони во 1924 година беше официјално прогласен за „олимписки игри“ од ИОК во 1926 година, тој, сепак, беше клучен момент во...

МОК доби престижен сертификат од ИОК за реализираните проекти од областа...

Македонскиот олимписки комитет (МОК) доби престижен и светски признаен сертификат од Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) како одговорна организација што применува практики и принципи на...

Бах: Правиме максимални напори да ги вратиме Русите и Белорусите на...

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах изјави дека МОК прави максимални напори спортистите со руски и со белоруски пасош да се вратат...

Од почетокот на војната загинаа 262 украински спортисти

Војната на Русија против Украина ги однесе животите на 262 украински спортисти и уништи 363 спортски објекти - изјави министерот за спорт на земјата,...

Во октомври ќе биде познат домаќинот на ЗОИ 2030

ИОК Досега канадските градови Ванкувер и Вистлер, како и Сапоро (Јапонија) и Солт Лејк Сити (САД), изразија желба да ги организираат ЗОИ 2030 Интернационалниот олимписки комите...

Бах: Наша задача е да ги зближиме луѓето

Историјата ќе покаже кој прави повеќе за мирот, оние што се обидуваат да ги одржат отворени комуникациските линии или оние што сакаат да изолираат...

Бах го критикуваше мешањето на политичарите во дискусијата за враќање на...

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах го критикуваше мешањето на западните политичари во дискусијата за можниот прием на руски и белоруски спортисти...

Повеќе од две милијарди луѓе ги гледале ЗОИ 2022

Независното истражување спроведено за ИОК покажа дека вкупно имало 2,01 милијарди гледачи, што е зголемување од пет отсто, а вкупно 713 милијарди гледани минути,...

Еден нов спорт и вкупно осум нови дисциплини на ЗОИ 2026

ЗОИ 2026 ќе бидат родово најбалансираните ЗОИ досега, со 47 отсто учество на жени, пишува ИОК. Нов спорт е скијачкото планинарење, а измени има...

МОК и македонскиот спорт ќе бидат уште повеќе поддржани од ИОК

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ, ТОМАС БАХ, ВО МАКЕДОНИЈА Скопје беше домаќин на претседателот на ИОК, Томас Бах, и на 51-то Генерално собрание на Европските...