Ознака: збогување

Збогување со миротворецот

Веста за тоа дека светот го напуштил еден од великаните, односно таткото на мировните студии, од кои учеле/учевме многу генерации луѓе, ме затече среде...

Збогување со актерот и врвен пантомимичар Трајче Ѓоргиев

Македонскиот народен театар со огромно жалење ја сподели веста за смртта на актерот Трајче Ѓоргиев, кој дипломира на Факултетот за драмски уметности - Скопје,...

Збогување со Катерина Крстева, миленичката на публиката

Македонскиот народен театар со огромно жалење ја сподели веста за смртта на актерката Катерина Крстева (1938 - 2023), дамата на македонското актерство - популарна...

Фудбалскиот свет се збогува со Пеле: Кралот промени сѐ, фудбалот се...

Најголемите ѕвезди на фудбалот се простија од Пеле преку своите официјални профили на социјалните мрежи. Легендарниот бразилски фудбалер Пеле почина на 82-годишна возраст, а веста...

Збогување

Пред точно една седмица, за последен пат се збогував со мајка ми. Со оваа колумна се збогувам со моите верни читатели - барем за...

Емотивно збогување со Аки Рахимовски во Скопје

Голем број скопјани се собраа вечерва во центарот на Скопје, пред „Пелистер“, да му оддадат последна почит на својот сограѓанин Аки Рахимовски, кој ќе...

Скопјани ќе се збогуваат од легендата Аки Рахимовски

На 26 јануари, среда, ден пред неговиот погреб во Загреб, Скопје ќе го испрати својот сограѓанин и пријател, легендарниот фронтмен на групата „Парни ваљак“...

Збогување со поетесата Виолета Сековска

Македонското литературно небо остана без поетесата Виолета Сековска (59), која почина ненадејно во средата. Сековска беше дипломирана библиотекарка, а поезија почна да пишува активно...

Збогување во Де-мол

Ќе пишував за етничките лични карти - каква будалштина! И какво губење време! Си дале беса со Беса, ќе прават што сакаат. Ќе требаше...

Огнено збогување со Марадона околу „Сан Паоло“

Неапол со огнена „поворка“ околу својот омилен стадион кој наскоро ќе го носи името на Диего Марадона се простија со аргентинската легенда која остави...