Ознака: зараза

Без паника, не е веројатна пандемија на мајмунски сипаници, а вакцината...

Бројот на земји во кои се јавуваат случаи на мајмунски секој ден се зголемува, а се очекува и понатаму да расте. Сипаници досега се...

Омикрон предизвикува зараза и кај вакцинираните, предупредува СЗО

Новиот сој омикрон, се шири побрзо од делта соевите и предизвикува инфекции кај луѓе кои веќе се вакцинирани или оздравеле од ковид-19, предупреди генералниот...

Две дози вакцина не ја спречуваат заразата со омикрон

Научниците од Велика Британија предупредуваат дека две дози вакцина против коронавирус не се доволни за да се спречи инфекција со новиот сој омикрон, пишува...

СЗО: Европа е повторно епицентар на заразата

Европските земји се соочуваат со нови дневни рекорди на зараза со ковид-19, а Светската здравствена организација предупредува дека таквата висока стапка може да доведе...

Што претставува најголем ризик од зараза за учениците?

Додека предавам во училницата, во исто време ги вклучувам на Тимс и учениците што следат од дома. Јас си пуштам камера, го вртам лаптопот...

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано носење на маска и...

Следната пандемија не е далеку, доколку не се смени начинот на...

Научниците сметаат дека ќе се пренесе нова болест од животните освен ако луѓето не го променат начинот на живеење Автор: Дејвид Кроу Фајненшл тајмс Во еден нарушен...

Потребен е нов пристап за справување со заразата

ЕСКАЛАЦИЈАТА НА ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ ЗАГРИЖУВА И ОПОМЕНУВА Додека земјите од соседството и Европа целосно го нормализираат животот, во Македонија се случува втор ек на...

Чија е одговорноста за врвот на заразата во јуни

Тактизирањето со мерките во насока да им се удоволи на одредени субјекти во државата, како и некоординираноста и желбата за политички истакнувања, во ниеден...

Ѕвездите на филмот „Зараза“ против ширењето дезинформации за коронавирусот

Мет Дејмон, Кејт Винслет, Лоренс Фишбурн и Џенифер Ехле повторно се собраа по цели девет години. Актерите во филмот „Зараза“ (Contagion) се сретнаа за...