Ознака: ерупција

Еруптира вулкан во Јапонија

Вулканот на островот Сатсумајо, во југоисточна Јапонија, денеска еруптира, соопшти јапонската агенција за метеорологија. Засега нема извештаи за оштетување на ретко населениот остров во префектурата...

Нова ерупција на вулканот Стромболи

Синоќа била забележана нова ерупција на вулканот Стромболи, кој се наоѓа на истоимениот италијански остров во Тиренското Море. Според локалните жители, околу 22:45 часот се...

Еруптираше вулканот на Јава, Индонезија се подготвува за последиците

Вулканот Тангкубан Параху, кој се наоѓа во близина на третиот најголем град во Индонезија, денес проработи и фрлаше пепел неколку стотици метри во воздух,...

Вулкански ерупции на Стромболи: Слушнавме експлозија, па црн чад се надви...

Италијанскиот остров Стромболи северно од Сицилија, вчера беше погоден од голем број опасни вулкански ерупции, а во една од нив загина едне турист. Сведок...

Ерупција на вулкан во Италија

Низа ерупции на вулкан го погодија италијанскиот остров Стромболи. Туристите кои се нашле на плажа панично бегале во морето. Од кратерот излегувал густ црн чад....

Евакуирани 15 илјади луѓе во Папуа Нова Гвинеја поради ерупција на...

Поради вулканска ерупција на Папуа Нова Гвинеја 15.000 луѓе се евакуирани во североисточниот дел на земјата, објавија денеска хуманитарните служби. Според „Ројтерс“, имало ерупција на...

Повторно еруптираше Попокатепетл, загрозени 20 населби

Вулканот Попокатепетл во Мексико вчера повторно еруптираше. Се стравува дека зажарената пепел ќе загрози најмалку 20 населби, објавија локалните медиуми. BREAKING: A volcanic explosion rocked...

Ерупција на вулканот Питон де ла Фурнез во Индискиот океан

Вулканот Питон де ла Фурнез, кој се наоѓа на францускиот остров Реунион во Индискиот океан, повторно од изутринава е во ерупција, првпат оваа година,...

Ерупција на вулкан во средишниот дел од Индонезија

На островото Сулавези во Индонезија, денеска е регистрирана ерупција на вулкан што исфрла пепел до 7.500 метри висина. Вулканот Сопутан што се наоѓа во северниот...

Ерупција на вулкан после земјотресот и цунамито во Индонезија

Пет дена после катастрофалниот земјотрес и цунами на индонезискиот остров Сулавеси во кои загинаа 1.234 луѓе, проработи и вулканот Сопутан. Рано утрово се случи ерупција...