Ознака: ерупција

Најмалку 99 загинати и над 200 исчезнати по ерупцијата на вулканот...

Тимови за спасување во Гватемала веќе трет ден по ред се во потрага за преживеани, по ерупцијата на вулканот Фуего, а до досега загинаа...

Ерупција на најактивниот вулкан во Индонезија

Вулканот Мерапи во Индонезија утрово исфрли пепел и друг вулкански материјал во висина од 5.500 метри. Нема информации за жртви, а локалната власт апелираше да...

Ерупција на најактивниот вулкан во Индонезија

Вулканот Мерапи во Индонезија утрово исфрли пепел и друг вулкански материјал во висина од 5.500 метри. Нема информации за жртви, а локалната власт апелираше да...

По ерупцијата на вулканот Килауеа, серија силни потреси на Хаваи

На Големиот Остров на американската сојузна држава Хаваи, денеска дојде до серија силни потреси, од кои еден беше со 6,9 степени според Рихтеровата скала,...

Ерупција на вулкан на Хаваите, евакуирани 10.000 жители

Најмалку 10.000 луѓе се евакуирани откако вулканот Килауеа на Хаваите еруптираше, јавуваат американските извори. Геолозите на почетокот на неделата забележаа повеќе од 250 земјотреси за...